Górnicy '88 | Andrzej Piekutowski
Film Andrzeja Piekutowskiego przedstawia 16 dni strajku okupacyjnego, który miał miejsce w sierpniu 1988 roku na Śląsku w kopalni Manifest Lipcowy (tuż po jego rozpoczęciu do protestu dołączyły pozostałe jastrzębskie kopalnie oraz zakłady z sąsiednich miast). Strajk miał charakter czysto robotniczy, jak mówi jeden z uczestników „taki trochę nawet komunistyczny”. Dzień po dniu obserwujemy robotników, walczących o prawa odebrane im 13 grudnia 1981 roku. Protestujący, otoczeni przez ZOMO, mając w pamięci pacyfikację kopalni „Wujek”, nie dają się sprowokować, nie tracą poczucia humoru, zachowują twarz. Bezustannie zastraszanie przez władzę i manipulacja informacjami w mediach okazują się nieskuteczne – robotników nie udaje się złamać.
Andrzej Piekutowski ( ur. 1933 roku w Lublinie) jest twórcą kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, w tym m.in. wielokrotnie nagradzanych obrazów: Czas przemiany (1968,) Robić swoje (1975), Prolog (1976) i Los wybrał Łęczną (1977). Absolwent Wydziału Reżyserii PWSF w Łodzi, przez wiele lat był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W latach 1990-94 pełnił funkcję redaktora naczelnego Polskiej Kroniki Filmowej, w latach 1993-2008 był szefem Studia Filmowego Kronika.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus