Alina Janowska | Notacje | 1/2
Alina Janowska, aktorka znana m.in. z seriali Wojna domowa i Złotopolscy opowiada o swoich rodzicach, atmosferze domu rodzinnego
i wybuchu II wojny światowej. Wspomina także dramatyczne chwile, aresztowanie
ojca, ucieczkę do Wilna i trzymiesięczny pobyt w obozie Hochenstein:
W tym obozie przetrwałam ja, zwycięsko, ponieważ rysowałam główki dzieci, a od matek dostawałam za to ćwiartkę chleba. W ten sposób nie byliśmy głodni, podstawowa rzecz była „załatwiona”. Oprócz tego chłopcy, którzy wracali z robót, mijali nasze baraki rzucali nam kartofle (…). Ja to miejsce po obozie (bo obozu śladu już tam nie ma) zwiedziłam, odwiedziłam dopiero w tym roku. Dopiero teraz się odważyłam tam pojechać, bo miałam stamtąd niedobre wspomnienia. Wobec tego nie chciałam konfrontować tego z tym, co się tam dzieje współcześnie. Tam nie ma śladu po tym obozie, jest tylko tablica, że 230 tysięcy osób tam zostało na wieczną pamiątkę, pod tą ziemią drzemią.
Alina Maria
Janowska-Zabłocka (ur. 16 kwietnia 1923) –
aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Uczestniczka Powstania
Warszawskiego (łączniczka dowództwa batalionu „Kiliński”, pod pseudonimem „Alina”).
W trakcie wojny ukończyła Szkołę Tańca Artystycznego Janiny Mieczyńskiej, a w 1948
roku zdała aktorski egzamin eksternistyczny. Początkowo związana z łódzkim
Teatrem Syrena i kabaretem Gong. W 1946 roku debiutowała na ekranie jako śpiewaczka
uliczna w filmie Zakazane piosenki.
Szerokiej publiczności znana, miedzy innymi z filmów Podróż za jeden uśmiech (1972, reż. Stanisław Jędryka), Rozmowy kontrolowane (1991, reż.
Sylwester Chęciński) czy seriali Wojna
domowa i Złotopolscy. Była
prezesem Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Gniazdo” (od 2007 roku jest członkiem
honorowym i Prezesem Honorowym Stowarzyszenia), otrzymała wiele nagród i
odznaczeń, w tym Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2001),
Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Złoty
Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005) oraz tytuł 706. Kawalera Orderu
Uśmiechu (2003).
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus