Aleksander Jackowski | Notacje
odtwarzaj/zatrzymaj - spacja|
przewiń w przód/przewiń w tył - strzałki prawo/lewo|
głośniej/ciszej - strzałki góra/dół|
jakość - q
Etnograf i historyk sztuki Aleksander Jackowski opowiada o swojej fascynacji twórcami sztuki naiwnej
Opis materiału
Bohaterem tego odcinka Notacji jest Aleksander Jackowski – etnograf, historyk sztuki i antropolog. Jackowski przez niemal pół wieku był redaktorem naczelnym kwartalnika „Konteksty. Polska sztuka ludowa”, jest także autorem monumentalnego dzieła „Sztuka zwana naiwną”. W programie dzieli się swoimi wspomnieniami dotyczącymi najciekawszych twórców z kręgu sztuki naiwnej i prymitywnej. Przywołuje kontakty z Nikiforem, artystą bez wykształcenia artystycznego, a po mistrzowsku operującym kolorem i z Teofilem Ociepką – śląskim malarzem i teozofem, przywódcą Janowskiej Gminy Okultystycznej. Wspomina także rzeźbiarza Stanisława Zagajewskiego, żyjącą w ubóstwie malarkę Dorotę Lampart, cierpiącego na schizofrenię malarza Edmunda Monsiela i Alfreda Długosza, który zaczął tworzyć w wieku 83 lat. Te wszystkie postaci łączy pasja i potrzeba tworzenia – kluczowe składniki dobrego, spełnionego życia.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus