Aktorzy żydowscy | Anna Smolar
Aktorzy żydowscy to spektakl próbujący sportretować grupę o niejasnym statusie, w której zarówno słowo „aktorzy” jak i „żydowscy” bywa kwestionowane. Uwięzieni w nieustannym próbowaniu pierwszej sceny spektaklu, którego premiera od kilkudziesięciu lat nie ujrzała światła dziennego uciekają w opowieść o sobie, próbują zdefiniować paradoksy nie pozwalające im zrobić kolejnego kroku, uciec od etykiet i uproszczeń. Zamknięci w kapsule czasowej przemierzają kolejne momenty własnych historii, uwięzieni w przeszłości, ale i w oczekiwaniach stawianych im przez otoczenie. Nie widzą teraźniejszości, bo wiąże ich pamięć i konieczność pamiętania o przeszłości i kontekście miejsca. Próba uwolnienia się od pamięci jest herezją, powtarzanie tego samego - przekleństwem.
Szóstka aktorów prowadzi opowieści oparte na własnych życiorysach, doświadczeniach, wahaniach. Żaden z nich nie może jednak zagwarantować, że powie tylko prawdę. Ta fantazja oparta jest na osobistej opowieści, ale daleka od dokumentalnej prawdy. Zmyślenie bywa więcej warte, kiedy gwarancją jego prawdziwości staje się własna twarz. Ale czy twarz aktora może być wiarygodna?
Dlatego mimo pozorów wiarygodności trzeba przyjąć założenie, że opinie postaci aktorów w spektaklu nie zawsze są opiniami aktorów grających w spektaklu.
Spektakl spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności oraz krytyków, otrzymał m.in. Nagrodę Główną Jury dla najlepszego spektaklu na 51. Przeglądzie Teatrów Małych Form w Szczecinie (2016), zaś autor scenariusza i dramaturg „Aktorów żydowskich" – MIchał Buszewicz otrzymał Nagrodę dla Młodego Twórcy na 54. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych (2015)
„Anna Smolar wraz z Michałem Buszewiczem stworzyli spektakl autorefleksyjny. Oddali głos aktorom, choć – jak podkreślają – nie jest to żaden teatr biograficzny. Przede wszystkim doprowadzili jednak do poważnej rozmowy, jaka musiała się odbyć wewnątrz zespołu. Już choćby z tego powodu to spektakl dla Teatru Żydowskiego ważny, bo pozwalający na przejęcie inicjatywy przez aktorów; a zwłaszcza przez aktorki" – pisał o spektaklu Piotr Morawski w Dwutygodnik.com.
źródło: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich
Anna Smolar (ur. 1980) jest polsko-francuską reżyserką
teatralną, tłumaczką, absolwentką francuskiej Sorbony, gdzie ukończyła
kulturoznawstwo. Reżyserowała m.in. w stołecznym Teatrze Studio, w Teatrze
Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich oraz w Teatrze im. Juliusza
Słowackiego w Krakowie. Smolar asystowała m.in. Krystianowi Lupie, Jacques’owi
Lassallowi i Andrzejowi Sewerynowi. We Francji tworzyła w grupie teatralnej La compagnie
Gochka . W 2016 roku uhonorowana Paszportem Polityki za „Za teatr kameralny i
empatyczny, z polotem i humorem podejmujący tematy zepchnięte na margines.”
Wśród jej najważniejszych spektakli znalazły się m.in. adaptacje francuskiej
prozy: Obcego Alberta Camus i Zamianę Paula Claudela, a także
zrealizowane w formule mockumentu przedstawienie Aktorzy żydowscy.
fot. M. Hueckel / materiały prasowe
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus