Agor Dromesko. U kresu wędrówki | Jędrzej Bączyk
Jak informuje nas krótka notka na początku filmu, „współczesne warunki społeczne i ekonomiczne zmusiły Romów do porzucenia koczowniczego trybu życia oraz rezygnacji z tradycyjnych zajęć”. Jędrzej Bączyk w swoim dokumencie stara się pokazać, jak dzisiaj układają sobie oni życie, zmuszeni zapomnieć o dawnych zwyczajach i próbując dostosować się do nowej sytuacji. Podglądamy dzień z życia mieszkającej na wsi rodziny bułgarskich Romów. Kamera obserwuje jej członków podczas codziennych, rutynowych zajęć. Widać, że bohaterowie filmu starają się mieszkać tak samo i robić to samo, co wszyscy wokół. Sukces okazuje się jednak połowiczny – nie da się ukryć, że z trudem odnajdują się w nowym schemacie życia, że ich codzienność zatraciła dawną żywiołowość, znikła gdzieś radość… A oni wciąż je jeszcze pamiętają.
Jędrzej Bączyk – absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK (grafika), od 2004 roku student Wydziału Reżyserii w PWSFTviT.
Program Pierwszy dokument realizowany w ramach Studia Munka ma
na celu umożliwienie debiutującym reżyserom zrealizowania pierwszego
profesjonalnego filmu dokumentalnego. Program wspiera realizację filmów
autorskich, starających się przekazać pogłębioną prawdę o świecie
współczesnym.
Studio Munka jest producentem debiutów filmowych, działającym w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jest nastawione na produkcję ambitnych filmów artystycznych, a jego głównym celem jest produkcja pełnometrażowych debiutów fabularnych. Studio produkuje także filmy w ramach Programów dla Młodych Twórców: 30 minut, Pierwszy Dokument i Młoda Animacja, które pozwalają zrealizować w profesjonalnych warunkach pierwszy film krótkometrażowy po szkole filmowej. Studio Munka zostało powołane w 2008 roku przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich i funkcjonuje na mocy porozumień zawartych z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Telewizją Polską.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus