Agata Tuszyńska i Piotr Paziński | Od słowa do słowa
W kolejnym odcinku telewizyjnego cyklu Od słowa do słowa pod sąd krytyków i literaturoznawców trafiają dwie książki poruszające tematykę pamięci. W programie, oprócz burzliwej dyskusji ekspertów, możemy usłyszeć wypowiedzi autorów: Agaty Tuszyńskiej i Piotra Pazińskiego oraz fragmenty książek czytane przez Teresę Budzisz-Krzyżanowską oraz Dariusza Toczka.
„To jest książka o Wierze Gran, ale to jest również książka o mnie – niewątpliwie jesteśmy tam odbite w lustrze” – mówi Agata Tuszyńska o swej kontrowersyjnej i trudnej do sklasyfikowania biografii Wiery Gran. Książka opowiada historię śpiewaczki z warszawskiego getta, którą napiętnowano i oskarżono o kolaborację z Niemcami. Swym dziełem Agata Tuszyńska stara się przywrócić pamięć o Wierze Gran i oddać głos jej wizji trudnej historii warszawskiego getta. Drugą książką traktującą o pamięci jest powieść Piotra Pazińskiego, Pensjonat. Stanowi ona próbę wskrzeszenia nieistniejącego już żydowskiego świata, którego namiastkę stanowił odwiedzany przez autora wraz z ocalałą z Zagłady babcią, pensjonat pod Otwockiem. „Dojrzałem do odtwarzania pewnych rzeczy w pamięci. Okazuje się, że pamiętamy z dzieciństwa nie tak dużo, jak nam się wydaje, […] są to całe zdania, całe akapity dialogów czy obrazów, a potem okazuje się, że pamiętamy z tego znacznie mniej” – mówi Paziński, reprezentant trzeciego pokolenia po Shoah.
Agata Tuszyńska (ur. 1957) jest polską pisarką, poetką i reportażystką. Ukończyła studia na wydziale Wiedzy o Teatrze na PWST w Warszawie, a doktorat z nauk humanistycznych otrzymała w Instytucie Sztuki PAN. Debiutowała biografią warszawskiej aktorki, Marii Wisnowskiej (Wisnowska), napisała także biografie Isaaca Beshevisa Singera (Singer. Pejzaże pamięci), opracowała zapiski Ireny Krzywickiej (Wyznania gorszycielki. Pamiętniki Ireny Krzywickiej), a także kontrowersyjną tematem i formą opowieść o Wierze Gran (Oskarżona: Wiera Gran). Wydała także, m.in. opowieść o historii swojej rodziny skrywającej sekret żydowskiego pochodzenia – Rodzinna historia lęku oraz zapiski z okresu choroby jej męża Henryka Dasko – Ćwiczenia z utraty, czy opracowanie listów między małżeństwem Tyrmandów (Tyrmandowie. Romans amerykański).
Piotr Paziński
(ur. 1973) jest polskim dziennikarzem, eseistą, krytykiem literackim i
tłumaczem. Ukończył filozofię na
Uniwersytecie Warszawskim, tytuł doktora nauk humanistycznych otrzymał w
Instytucie Badań Literackich PAN na podstawie pracy doktorskiej Labirynt i drzewo. Studia nad Ulissesem Jamesa Joyce'a,
którą napisał pod opieką Michała Głowińskiego. Jest autorem dwóch powieści: Pensjonat
i Ptasie ulice, a także autorskiego przewodnika Dublin z Ulissesem.
Wraz ze słownikiem bohaterów Ulisses. Paziński jest redaktorem naczelnym
miesięcznika „Midrasz”.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus