128. szczur | Jakub Pączek
Kraków, niewielkie mieszkanie z wanną w kuchnii parą sfrustrowanych rodziców, którzy na zmianę mówią to o rozwodzie, to o terapii; a w ciągu dnia studia teologiczne i dorabianie pisaniem kazań. Tak wygląda codzienność Pawła Buraka. „Odkąd przestałem udawać, że moje życie mi się podoba, mam w nim najlepszy okres” – mówi bohater filmu. Wypowiada wojnę otaczającej go rzeczywistości i odmawia udziału we wszechobecnym wyścigu szczurów. Czy będzie w stanie wytrwać w tej postawie, kiedy pojawi się szansa na zmiany, a może nawet szczęście? W filmie grającemu głównego bohatera Bartłomiejowi Firletowi partnerują m.in. Janusz Chabior, Andrzej Mastalerz i Grażyna Wolszczak. 128. szczur otrzymał w 2013 roku Grand Prix Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych Cinemaforum za „oryginalną, pełną ironii i humoru podróż w głąb siebie”, a także Nagrodę Prezesa Telewizji Polskiej S.A. podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Jakub Pączek (ur. 1984) jest reżyserem i scenarzystą, absolwentem reżyserii na Uniwersytecie Śląskim oraz Historii Kościoła na Akademii Teologicznej w Krakowie. Wyreżyserował, do własnych scenariuszy, krótkometrażowe filmy: Pralka (2008), Rolls of Identity (2010) i Najlepsze kąski na wagonach (2010), które były nagradzane m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym i RailFilm w Austrii. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa w dziedzinie filmu (2010) oraz uczestnik m.in. warsztatów Breaking Shorts Campus 2009 w Nijmegen i RIFF Talent Lab 2012.
Program 30 minut realizowany w ramach Studia Munka ma na celu umożliwienie młodym filmowcom debiutu fabularnego w profesjonalnych warunkach, przygotowując ich do pełnometrażowego debiutu kinowego. Przywraca zarazem tradycję filmu nowelowego, umożliwiając młodym twórcom wypowiedzi na ważne, aktualne tematy w filmie krótkometrażowym.
Studio Munka jest producentem debiutów filmowych, działającym w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jest nastawione na produkcję ambitnych filmów artystycznych, a jego głównym celem jest produkcja pełnometrażowych debiutów fabularnych. Studio produkuje także filmy w ramach programów dla młodych twórców: 30 minut, Pierwszy dokument i Młoda animacja, które pozwalają zrealizować w profesjonalnych warunkach pierwszy film krótkometrażowy po szkole filmowej. Studio Munka zostało powołane w 2008 roku przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich i funkcjonuje na mocy porozumień zawartych z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Telewizją Polską.ilustracja: fot. Piotr Chodura/Studio Munka
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus