Zuza albo czas oddalenia | Jerzy Pilch | 16/16
Kolejna proza Jerzego Pilcha, na poły autobiograficzna, na poły fikcyjna, napisana potoczystą frazą i bardzo rozpoznawalnym, osobistym charakterem pisma tego autora. Co może wyniknąć ze spotkania dwudziestokilkuletniej prostytutki ze starzejącym się, chorującym na Parkinsona samotnikiem mieszkającym w centrum Warszawy? Miłość aż do grobowej deski, ostatnie silne uczucie wywołujące wspomnienia minionych romansów i miłości? Ale żeby nie wyglądało na osobiste zwierzenia pisarza, który ma wiele cech rzeczywistego Jerzego Pilcha, wszystko jest ubrane w – tak znany z literatury kostium rękopisu znalezionego w.... Tym razem w bucie narciarskim, lewym, znalezionym na klatce schodowej pewnej kamienicy na ulicy Hożej w Warszawie. Jest w tej niedokończonej (bo niedokończony jest sam znaleziony rękopis) powieści Pilcha wszystko, co znamy z jego wcześniejszej twórczości i z jego opowieści biograficznych, z jego zwierzeń publikowanych w ostatnich latach. A więc Wisła, luterańska społeczność rządząca się swoimi surowymi prawami, matka, silna i mocna kobieta choć już mocno starsza, erotyczne podboje i sytuacje, nadające się do lektury „tylko dla dorosłych” i rozważania o zbliżającej się coraz bardziej śmierci i o coraz więcej uciążliwości sprawiającej chorobie. Tytułowy „Czas oddalenia” to fraza biblijna, z Eklezjasty; wzniosłość egzystencjalna i upokarzająca małość dotkniętej chorobą kondycji ludzkiej tworzą swoisty wszechświat tej ostatniej powieści Jerzego Pilcha, czytanej przez Piotra Fronczewskiego.
ilustracja: Brian Bilek, Flickr, CC BY-SA 2.0
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus