Zbigniew Zapasiewicz | Zapiski ze współczesności | 4/5
Zbigniew Zapasiewicz (1934–2009) – aktor, reżyser, pedagog. Studiował chemię na Politechnice Warszawskiej, w 1956 ukończył studia na Wydziale Aktorskim na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, gdzie później pracował jako wykładowca. Debiutował w Teatrze Młodej Warszawy (obecnie Teatr Studio), od 1959 był związany z jedną z najważniejszych warszawskich scen – Teatrem Współczesnym prowadzonym przez Erwina Axera, a później z Teatrem Dramatycznym, gdzie grał w spektaklach reżyserowanych m.in. przez Jerzego Jarockiego, Kazimierza Dejmka, Ludwika René, czy Macieja Prusa. Zapasiewicz wystąpił także w ponad 70 filmach. Stworzył wiele wybitnych kreacji w obrazach m.in. Krzysztofa Zanussiego (Za ścianą, Barwy ochronne, Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową ,Persona non grata), Edwarda Żebrowskiego (Ocalenie, Szpital Przemienienia), Krzysztofa Kieślowskiego (Krótki film o zabijaniu), Feliksa Falka (Idol), Janusza Zaorskiego (Matka Królów), czy Andrzeja Wajdy (Panny z Wilka). W filmach często wcielał się w role inteligentów, których postępowanie wymykało się prostym moralnym ocenom. Operując cechami negatywnymi: cynizmem, nieczułością, czy podłością, Zapasiewicz ukazywał tragiczny wymiar ich życia.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Bohaterem niniejszego pięcioodcinkowego cyklu audycji jest Zbigniew Zapasiewicz.
ilustracja: Zbigniew Zapasiewicz, Wikimedia Commons, CC BY
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus