Zdzisław Skrok | Zapiski ze współczesności | 1/5
W pierwszej części swojej opowieści Zdzisław Skrok opowiada, jak w jego życiu pojawiło się zainteresowanie archeologią i dlaczego tak bliskie są mu dawne Kresy Wschodnie. Znany archeolog wspomina, że obszar ten zupełnie nie istniał w dyskursie PRL – nie mówiono o nich nawet podczas lekcji historii. Dlatego właśnie Skrok zapragnął je poznać. W okresie studiów namiastką Kresów były dla niego Bieszczady – to tam najchętniej wyjeżdżał. Próbował tym samym odciąć się od spraw politycznych. Zdzisław Skrok podkreśla, że w podróżowaniu najważniejszy jest dla niego indywidualizm, samotność – uważa, że w grupie nie da się dobrze poznać odwiedzanego miejsca.
Zdzisław Skrok jest polskim archeologiem. Urodził się w 1950 roku. Ukończył studia archeologiczne na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się popularyzowaniem nauki oraz publicystyką. Bada tereny dawnych Kresów Wschodnich. Jest autorem bardzo chętnie czytanych książek z pogranicza archeologii i eseistyki historycznej, takich m.in. jak: Podolska legenda – powstanie i pogrzeb polskiego Podola, Słowiańska moc czyli o niezwykłym wkroczeniu naszych przodków na europejską arenę, czy Wielkie Rozdroże – ćwiczenia terenowe z archeologii wyobraźni.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Bohaterem niniejszego pięcioodcinkowego cyklu audycji jest Zdzisław Skrok. Materiał został zrealizowany przez Polskie Radio w 2008 roku.
Fot.: Zdzisław Skrok, fot. Karol Serewis/EAST NEWS
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus