Zapiski ze współczesności | Leszek Szaruga | 4/5
Leszek Szaruga w czwartym odcinku opowiada o teatrze Andrzeja Worona, który zyskał sławę w Niemczech. Wspomina także śmierć ojca, Witolda Wirpszy, w Polsce w 1985 roku i odmowę paszportu, przez co nie mógł się z nim pożegnać. Dzięki znajomościom ojca udało mu się jednak nawiązać kontakty ze środowiskami zarówno wschodnio-, jak i zachodnioniemieckimi. Przedstawia NRD-owskie Seminarium im. Anny Morawskiej i dzieli się refleksjami na temat przedziwnych migracji polskich twórców do Niemiec, a niemieckich do Polski.
Leszek Szaruga (właśc. Aleksander Wirpsza) urodził się w 1946 roku w Krakowie. Poeta, pisarz, tłumacz z języka niemieckiego, autor prozy wspomnieniowej i publicysta, m.in. paryskiej „Kultury”. Współpracował z Radiem Wolna Europa. W jego dorobku translatorskim znajdują się np. książki noblistów: Hermanna Hessego, czy Herty Müller. Zaliczany do poetów Nowej Fali, jeśli chodzi o stosunek do języka nowomowy i polityki, nie do końca zaś, jeśli idzie o stosowane rozwiązania poetyckie.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.
Ilustracja: Pixabay, Free-Photos, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus