Irena Sendlerowa we wspomnieniach | Zapiski ze współczesności | 1/5
Elżbieta Ficowska, działaczka społeczna, pedagożka, autorka książek dla dzieci, wraca pamięcią do okresu dzieciństwa, kiedy znała Irenę Sendlerową jako przyjaciółkę swojej matki. Wspomina trudny okres w swoim życiu, kiedy w wieku 17 lat dowiedziała się, że osoba, którą uważała zawsze za rodzoną matkę, przygarnęła ją jako kilkumiesięczne maleństwo z warszawskiego getta. Mówi też o wyjątkowej niechęci Ireny Sendler do wracania pamięcią do okresu wojny oraz o jej niezwykłej stanowczości i sprawiedliwości, wspominając przy tym historię oblania egzaminu do technikum dentystycznego, którego Irena Sendlerowa była wówczas dyrektorką. Elżbieta Ficowska podkreśla również ogromną rolę pani Ireny w życiu całej swojej rodziny, w tym wnuków.
Audycja powstała w 100. rocznicę urodzin Ireny Sendlerowej.Irena Sendlerowa (ur. 15 lutego 1910 roku w Warszawie, zm. 12 maja 2008 roku tamże) – polska działaczka społeczna, od 1942 roku członkini Rady Pomocy Żydom. Jako pracowniczka warszawskiego ośrodka pomocy społecznej miała przepustkę do getta. Zorganizowała przemycanie dzieci z getta, a następnie umieszczanie ich w przybranych rodzinach, domach dziecka i u sióstr katolickich w Warszawie. W ten sposób uratowała około 2500 dzieci. W 1943 roku została aresztowana przez Gestapo, była torturowana i skazana na śmierć. Uratowała ją Rada Pomocy Żydom „Żegota”, przekupując niemieckich strażników. Po wojnie pracowała na rzecz dzieci, m.in. tworząc domy sierot. W 1965 roku została uhonorowana przez instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Dama Orderu Orła Białego.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.
ilustracja: Irena Sendlerowa, fot. Mariusz Kubik, Wikimedia Commons, CC BY
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus