Tomasz Niewodniczański | Zapiski ze współczesności | 1/5
Tomasz Niewodniczański zaczyna swoją opowieść od pierwszego dnia szkoły, czyli 1 września 1939 roku, oraz edukacji w Wilnie w czasie wojny. Mówi o napadzie Niemiec na Związek Radziecki, który został przez wileńską ludność przyjęty z ulgą, i o terrorze, jaki nastąpił krótko potem. Jesienią 1943 roku, kiedy zbliżał się front, rodzina Niewodniczańskich przeniosła się do Kalwarii, 12 km od zdobywanego Wilna. Bohater audycji wspomina też swego ojca, profesora uniwersyteckiego, który, mimo że otrzymał taką możliwość, nie zdecydował się na opuszczenie Litwy na początku 1940 roku ze względu na swą matkę, która jako rodowita Niemka nie dostała pozwolenia na wyjazd. Kończy wypowiedź opowieścią o repatriacji do Łodzi w 1945 roku.
Tomasz Niewodniczański (ur. 1933 w Wilnie, zm. 2010 w Bitburgu) był fizykiem jądrowym, przedsiębiorcą oraz jednym z najbardziej znanych polskich kolekcjonerów archiwaliów. Jego kartograficzne zbiory, które gromadził przez 40 lat, uchodziły za najważniejszą prywatną kolekcję w Europie. W lutym 2009 roku przekazał część swoich zbiorów Zamkowi Królewskiemu w Warszawie. Znalazły się wśród nich mapy, dokumenty królewskie i listy związane z historią Polski oraz zbiory literackie i bibliofilskie – w tym między innymi listy Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza i Ignacego Paderewskiego.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Bohaterem niniejszego pięcioodcinkowego cyklu audycji jest Tomasz Niewodniczański. Materiał został nagrany w marcu 1994 roku.
Ilustracja: Tomasz Niewodniczański, fot. Tadej/FOTONOVA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus