Tadeusz Szyma | Zapiski ze współczesności | 1/5
W pierwszej części wspomnień Tadeusz Szyma opowiada o latach swojej młodości i o wychowaniu przez matkę, która w wieku trzydziestu pięciu lat została wdową z czwórką dzieci. Wspomina ją jako bardzo inteligentną kobietę, która miała na niego bardzo duży wpływ. Ciepło opowiada o swoim liceum w Częstochowie. W czasie, gdy do niego chodził, było jednym z najlepszych w Polsce. Tadeusz Szyma mówi także o swoich literackich inspiracjach. Wśród najważniejszych dla siebie twórców wymienia Leopolda Staffa oraz poetów-Skamandrytów. Właśnie te zainteresowania zdecydowały o wybraniu przez niego studiów polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie spotkał wielu ciekawych wykładowców. Wzmiankuje także okres studiów filozoficznych na Uniwersytecie Warszawskim.
Tadeusz Szyma (ur. 1942 w Częstochowie, zm. 2019 w Krakowie) był dziennikarzem i autorem filmów. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był redaktorem „Tygodnika Powszechnego”, kierownikiem Działu Dokumentu Programu 1 Telewizji Polskiej. Jest autorem kilku filmów dokumentalnych poświęconych papieżowi Janowi Pawłowi II i dokumentów, których bohaterami są m.in. królowa Jadwiga, kardynał Adam Sapieha i arcybiskup Józef Teodorowicz, a także współautorem albumów o Ziemi Świętej, Asyżu, Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, autorem książki Z Karolem Wojtyłą wędrowanie po Polsce oraz tomu Więcej wierszy nie pamiętam. Pełnił rolę eksperta w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, był współpracownikiem miesięcznika „Kino” i tygodnika „Niedziela”. Został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za całokształt pracy twórczej oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają
słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem
tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub
dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk
współczesnego świata. Bohaterem niniejszego pięcioodcinkowego cyklu
audycji jest Tadeusz Szyma. Materiał zrealizowany przez Polskie Radio w
2009 roku.
Fot.: Tadeusz Szyma podczas 3. Światowego Kongresu Częstochowian, fot. Zbigniew Burda, www.czestochowa.pl
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus