Martin Pollack | Zapiski ze współczesności | 4/5
Pierwszą książkę Martin Pollack napisał, kiedy miał zakaz wstępu do Polski. Autor cieszy się, że Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie dziś może funkcjonować jako prawdziwy przewodnik. W swych kolejnych książkach – Ojcobójcy oraz Śmierci w bunkrze – podjął próby opisania historii austriackiej mentalności nazistowskiej. Pollack opowiada o reakcjach Austriaków, którzy zgłaszali się do niego z podobnymi historiami. W dalszej części opowieści pisarz mówi o polskiej literaturze, która jego zdaniem dobrze funkcjonuje na Zachodzie. Ceni sobie zwłaszcza reportaże, a na pierwszym miejscu stawia dokonania Kapuścińskiego.
Martin Pollack (ur. 1944 w Bad Hall w Austrii) jest eseistą, publicystą i tłumaczem. Studiował literaturę słowiańską oraz historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie. Od 1987 do 1998 roku pracował jako korespondent i redaktor czasopisma „Der Spiegel”. Przełożył na niemiecki wiele książek, w tym m.in. Ryszarda Kapuścińskiego i Andrzeja Bobkowskiego. Za Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu (2006) otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej AGELUS w 2007 roku. W tym samym roku dostał Nagrodę im. Karla Dedeciusa dla najlepszego niemieckiego tłumacza literatury polskiej. Inne ważne pozycje w jego twórczości to m.in. Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma oraz Ojcobójca. Przypadek Filipa Halsmanna.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Bohaterem niniejszego pięcioodcinkowego cyklu audycji jest Martin Pollack.
Fot.: Martin Pollack, fot. Blaues Sofa, Flickr, CC BY
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus