Jan Łopuski | Zapiski ze współczesności | 3/5
Jan Łopuski kontynuuje swoją opowieść o wywózce na Wschód. Była to dwutygodniowa męczarnia przy 200 gramach chleba dziennie, w mrozie i „megafonem”, czyli tubą, do której należało załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Bramy łagru wydawały się zapowiedzią czegoś nowego i pozytywnego. Szybko jednak przyszła mordercza praca na dwudziestostopniowym mrozie. Pojawiły się też „prawdziwe radości”, kiedy udało się ukraść kawałek chleba i posiedzieć na słońcu. Najsilniej w bohaterze cyklu zapisało się wspomnienie potwornego głodu, który stawał się narzędziem upokorzenia człowieka. W dalszej części opowieści Łopuski wspomina o powrocie do Polski w 1945 roku – wtedy już wiedział, że nie może zostać w kraju. Postanowił więc wyjechać za granicę.
Jan Łopuski (ur. 1917 w Strzegocicach, zm. 2019 w Gdyni) był profesorem prawa i wybitnym znawcą prawa morskiego. Odegrał znaczną rolę w tworzeniu prawa morskiego w Polsce. Działał jako żołnierz Armii Krajowej na Rzeszowszczyźnie, jest popularyzatorem nieprzekłamanej wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym. Jedną z najważniejszych jego publikacji w tym obszarze jest książka Losy Armii Krajowej na Rzeszowszczyźnie (sierpień – grudzień 1944). Wspomnienia i dokumenty (1990). W książce łączy osobiste wspomnienia z oryginalnymi tekstami rozkazów i meldunków akowskich oraz analizą pierwszych aktów prawnych wydanych przez PKWN. Przez lata wykładał na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, w 1971 roku związał się w Wydziałem Prawa i Administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Został odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Bohaterem niniejszego pięcioodcinkowego cyklu audycji jest Jan Łopuski. Materiał został zrealizowany przez Polskie Radio w 2009 roku.
Fot.: Jan Łopuski, fot. Piotr Życieński/IPN
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus