Wojciech Pszoniak | Zapiski ze współczesności | 2/5
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Bohaterem niniejszego pięcioodcinkowego cyklu audycji jest Wojciech Pszoniak. Nagranie zostało zrealizowane przez Polskie Radio w grudniu 2004 roku.
Gliwice, do których zajechała część Politechniki Lwowskiej, stały się bardzo ważnym miejscem dla Wojciech Pszoniaka. Aktor wspomina Ślązaków jako cudownych ludzi, mimo niechęci matki do nich. Matka próbowała „przedłużyć” Lwów, trzymała służbę i była bardzo elegancka, próbowała zaszczepić w dzieciach miłość do malarstwa i opery, regularnie prowadzała synów do teatru, wreszcie założyła bibliotekę. Ojciec wciąż tęsknił za Lwowem. Kiedy nadszedł komunizm, zaczęły się dla rodziny bardzo ciężkie czasy. Po wielu perypetiach przyszły aktor został przyjęty do gliwickiej orkiestry wojskowej…
Wojciech Pszoniak jest polskim aktorem filmowym i teatralnym. Urodził się we Lwowie w 1942 roku. Występował na scenach Starego Teatru w Krakowie oraz w Warszawie na deskach Teatru Narodowego i Teatru Powszechnego. W latach 80. wyjechał do Francji, gdzie również spełnił się jako aktor. Zagrał w kilkudziesięciu produkcjach polskich, francuskich i międzynarodowych, stworzył m.in. rolę tytułowego Diabła w filmie Andrzeja Żuławskiego (1973), ostatnio można go było oglądać w roli Władysława Gomułki w filmie Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł.
ilustracja: Wojciech Pszoniak, fot. Piotr Drabik, Flickr, CC BY
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus