Tadeusz Olszański | Zapiski ze współczesności | 5/5
W tej części audycji Tadeusz Olszański opowiada o pracy korespondenta Polskiego Radia i Telewizji w Budapeszcie, która była marzeniem jego życia. Ze zdziwieniem dowiedział się wtedy, że obejmuje ona nie tylko Węgry, ale również… Jugosławię. Był to rok 1990, Olszański zupełnie nie znał się na tematyce bałkańskiej, a nauczyć musiał się o niej w najgorszym okresie wojny. Stał się świadkiem, jak mówi, „nakręcania koniunktury na nienawiść”. Mówi też o wstrząsającej rzezi koni (lipicanów) na Słowenii i problemie zobojętnienia wobec strasznych wydarzeń.
Tadeusz Olszański (ur. 1929 w Stanisławowie) jest dziennikarzem, publicystą i tłumaczem o węgierskich korzeniach. Specjalizuje się w tematyce sportowej, wielokrotnie relacjonował igrzyska olimpijskie, a w latach 60. kierował działem sportowym w redakcji „Sztandaru Młodych”. Pracował też w Telewizji Polskiej i Krajowej Agencji Wydawniczej. Przełożył z języka węgierskiego około 40 powieści, dramatów i opowiadań, m.in. Chłopców z placu broni Ferenca Molnára. Swoje zamiłowanie do Węgier opisał w przewodniku kulinarnym Nobel dla papryki. W latach 1986-1990 pełnił funkcję dyrektora Ośrodka Kultury Polskiej w Budapeszcie. W latach 90. pracował jako korespondent Polskiego Radia i Telewizji na Węgrzech i w Jugosławii. W 2008 roku do księgarń trafiła jego książka zawierająca wspomnienia z dzieciństwa Kresy kresów. Stanisławów. Od lat publikuje w tygodniku „Polityka”. Jest ojcem dziennikarza Michała Olszańskiego.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Bohaterem niniejszego pięcioodcinkowego cyklu audycji jest Tadeusz Olszański. Materiał został nagrany w marcu 1998 roku.
Ilustracja: Stanisławów, fot. autor nieznany, Biblioteka Narodowa, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus