Anna Pawełczyńska | Zapiski ze współczesności | 2/5
W tej części audycji profesor Anna Pawełczyńska mówi o popłochu, jaki wybuchł w jej mieszkaniu rodzinnym na wieść o wkroczeniu Sowietów do Polski. Opowiada o ucieczce rodziny z Pruszkowa oraz o często dramatycznych losach poszczególnych członków rodziny, którzy obrali różne kierunki i warianty ucieczki. Mówi także o śmierci hrabiego Aleksandra Leduchowskiego, który nie mógł zdecydować się na ucieczkę, został więc ostatecznie aresztowany i wywieziony, ginąc w niewyjaśnionych okolicznościach.
Anna Pawełczyńska (ur. 1922) była profesorką socjologii. W czasie wojny kolporterka i łączniczka AK, wiezioną w Auschwitz-Birkenau. Po wojnie studiowała u profesora Stanisława Ossowskiego, czy Jana Bystronia. Była współzałożycielką i pierwszą dyrektorką OBOP. Autorka licznych publikacji naukowych i książek, w tym: Czas człowieka, Wartości a przemoc, Głowy hydry. O przewrotności współczesnego zła, czy wspomnień Dary losu. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Bohaterką niniejszego pięcioodcinkowego cyklu audycji jest Anna Pawełczyńska. Materiał został nagrany w 2004 roku.
Fot.: Anna Pawełczyńska, fot. Małgorzata Armo/Gazeta Polska
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus