Karol Myśliwiec | Zapiski ze współczesności | 2/5
W drugim odcinku cyklu Karol Myśliwiec mówi o tym, że współczesnej młodzieży brak jest autorytetów. Sam twierdzi, że w swoim życiu miał szczęście do spotkania takich osobowości, które służyły i służą mu za wzór. Jedną z nich był prof. Kazimierz Michałowski, wielki polski uczony, którego metody badawcze miały coś z kapłaństwa i wojskowości zarazem. Myśliwiec przejął jego filozofię opartą na przekonaniach, że nie ma rzeczy niemożliwych. Inną niezwykłą osobą, która ukierunkowała Karola Myśliwca, była jego nauczycielka geografii z podstawówki, pani Maria Brzezińska – prowadziła lekcje metodami bliższymi zajęciom na na studiach, niż zwykłym szkolnym lekcjom. Wspomina też nauczycielkę matematyki z liceum, Elżbietę Rychlec, niezmiernie oddaną uczniom i... „gardzącą snem”. Kończy opowieścią o człowieku, który ukształtował go duchowo – księdzu Bronisławie Bozowskim.
Karol Jan Myśliwiec (ur. 1943 w Jaśle) jest jednym z najwybitniejszych polskich archeologów zajmujących się głównie starożytnym Egiptem. Od 1969 roku pod kierunkiem profesora Kazimierza Michałowskiego pracował na wykopaliskach w Egipcie i Syrii, a od 1987 roku kieruje polsko-egipską misją archeologiczną w Sakkarze. W 1982 roku został kierownikiem Zakładu Archeologii Egiptu Starożytnego w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego dorobek naukowy obejmuje 12 książek, w tym trzy popularno-naukowe w języku polskim: Pan Obydwu Krajów, Eros nad Nilem oraz Święte znaki Egiptu. Jest także autorem ok. 300 artykułów naukowych i popularnych dotyczących w głównej mierze archeologii, historii, sztuki i religii starożytnego Egiptu.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Bohaterem niniejszego pięcioodcinkowego cyklu audycji jest Karol Myśliwiec. Nagranie zostało zarejestrowane w lipcu 1999 roku.
Fot.: Karol Myśliwiec, fot. Jarek Obważanek, Wikimedia Commons, CC BY-SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus