Jerzy Stefan Stawiński | Zapiski ze współczesności | 5/5
W ostatniej części wspomnień Jerzy Stefan Stawiński mówi o swoim zamiłowaniu do ironii i prześmiewczości przy równoczesnej niechęci do patosu. Według niego tylko takie spojrzenie jest odpowiednie do sportretowania rzeczywistości PRL. Nic więc dziwnego, że zgodził się napisać scenariusz o pechowcu Piszczyku. Bohater Zezowatego szczęścia wziął się z codzienności, w której wtedy wszyscy żyli. Dodaje, że wówczas nie był zadowolony z filmów, które współtworzył, gdyż nie był ich obiektywnym widzem – zbyt dobrze znał rzeczywistość, którą one próbowały pokazywać. Stawiński opowiada też o kulisach powstania spektaklu telewizyjnego Ziarno zroszone krwią, traktującego o powstaniu warszawskim. Swoje wypowiedzi zamyka jednym zdaniem: „Czkawka dorosłego byłego AK-owca, który stara się podsumować swoje życie i wszystko to popieli mu się w rękach”.
Jerzy Stefan Stawiński (1921-2010) był polskim prozaikiem, scenarzystą i reżyserem filmów fabularnych, a także autorem słuchowisk radiowych. Współtworzył Polską Szkołę Filmową. Wśród filmów, do których napisał scenariusze są: Kanał w reż. Andrzeja Wajdy, Eroica i Zezowate szczęście w reż. Andrzeja Munka, czy Jutro idziemy do kina w reż. Michała Kwiecińskiego. Autor powieści Kanał, Młodego warszawiaka zapiski z urodzin i wielu innych. W 2009 roku otrzymał Polską Nagrodę Filmową „Orzeł” za osiągnięcia życia.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Bohaterem niniejszego pięcioodcinkowego cyklu audycji jest Stefan Stawiński.
ilustracja: Jerzy Stefan Stawiński, fot. Mariusz Kubik, Wikimedia Commons , CC BY
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus