Jerzy Stefan Stawiński | Zapiski ze współczesności | 2/5
W drugiej części swoich wspomnień Jerzy Stawiński opowiada o tym, jak po piekle powstania warszawskiego trafił do obozu jenieckiego w Murnau: o siedmiu dniach okropnej podróży pociągiem do obozu i o tym, że „kiedy się tam znalazł, uznał, że dostał się do nieba”. Wspomina o „gospodarstwach”, sklepach i „skrzywionym” życiu, jakie pomiędzy blokami prowadzili ci, którzy zamieszkiwali obóz od dłuższego czasu. Są też opowieści o AK-owcach, którzy w obozie mieli złą reputację (bowiem część jeńców, która trafiła do tego „sanatorium”, miała sfałszowane legitymacje oficerskie), o potwornym głodzie podczas ostatnich trzech tygodni przed wyzwoleniem w końcu kwietnia 1945 roku oraz o sytuacji tuż po wyzwoleniu. Opowieść kończy się wspomnieniem o zimie spędzonej w południowych Włoszech, depresji w czasie pobytu w Anglii i nadziei na… demokrację ludową z trzema sektorami, która nieoczekiwanie stała się komunizmem.
Jerzy Stefan Stawiński (1921-2010) był polskim prozaikiem, scenarzystą i reżyserem filmów fabularnych, a także autorem słuchowisk radiowych. Współtworzył Polską Szkołę Filmową. Wśród filmów, do których napisał scenariusze są: Kanał Andrzeja Wajdy, Eroica i Zezowate szczęście Andrzeja Munka, czy Jutro idziemy do kina Michała Kwiecińskiego. Autor powieści Kanał, Młodego warszawiaka zapiski z urodzin i wielu innych. W 2009 roku otrzymał Polską Nagrodę Filmową „Orzeł” za osiągnięcia życia.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Bohaterem niniejszego pięcioodcinkowego cyklu audycji jest Stefan Stawiński.
ilustracja: Jerzy Stefan Stawiński, fot. Mariusz Kubik, Wikimedia Commons , CC BY
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus