Ernest Bryll | Zapiski ze współczesności | 2/5
W drugiej części audycji Ernest Bryll podpowiada, jak być „dobrze samotnym” i wyjaśnia, dlaczego – według niego – możliwa jest „dobra samotność” w Irlandii i… w Gruzji. Artysta przyznaje, że kiedy opowiada o Polsce, opowiada o sobie. Mówi o poznawaniu Boga, pielgrzymowaniu i znaczeniu, jakie dla człowieka może mieć wspólnota, zwłaszcza trudnych czasach.
Ernest Bryll (ur. 1935 roku w Warszawie) jest znany głównie jako poeta, prozaik i autor piosenek, choć zajmuje się również tłumaczeniami z języków: irlandzkiego, czeskiego i jidysz. Był dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej w Londynie (1974-1978) oraz ambasadorem Polski w Irlandii (1991-1995). Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, polskiego i irlandzkiego PEN Clubu, a także SEC (Society of European Culture). Debiutował tomikiem Wigilie wariata (1958), jednak znany stał się dopiero dzięki Twarzy nieodsłoniętej (1963). W swoich utworach przygląda się naszej teraźniejszości i historii oraz kreśli rozbudowany obraz polskich losów i polskiej mentalności. Napisał wiele piosenek dla Katarzyny Gaertner, jego utwory wykonywali również m.in. Marek Grechuta, Maryla Rodowicz, Krystyna Prońko oraz zespoły Dwa Plus Jeden i Myslovitz.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają
słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem
tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub
dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk
współczesnego świata. Bohaterem niniejszego pięcioodcinkowego cyklu
audycji jest Ernest Bryll. Nagranie zostało zrealizowane przez Polskie
Radio w 1999 roku.
Ilustracja: Ernest Bryll, fot. Cefeida (Madzia Bryll), Wikimedia Commons, CC BY-SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus