Elżbieta Szczepańska-Lange | Zapiski ze współczesności | 4/5
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Bohaterką niniejszego pięcioodcinkowego cyklu audycji jest Elżbieta Szczepańska-Lange. Materiał zrealizowany przez Polskie Radio w 2009 roku.
Elżbieta Szczepańska-Lange wspomina studia muzykologiczne: kadrę profesorską oraz akademickie życie towarzyskie, w tym przejmujący taniec z Leszkiem Kołakowskim. Opowiada także o teatralnych pasjach swoich i rodziny, lubującej się w klasycznych francuskich farsach z Teatru Nowego, genialnie adaptowanych przez Juliana Tuwima oraz o swoich odkryciach z Teatrów Polskiego i Powszechnego. We wspomnieniach pojawia się współpraca akompaniatorska z uniwersyteckim kabaretem, gdzie bohaterka audycji poznała m.in. Agnieszkę Osiecką oraz podobna współpraca z Kabaretem Koń, która zakończyła się małżeństwem z jego współtwórcą, Wiesławem Gołasem. Jest mowa o absurdach krótkiej pracy w Polskim Radiu, o pracy w PWN, zakończonej gwałtownie w zawierusze 1968 roku i o pierwszych krokach w krytyce muzycznej.
Elżbieta Szczepańska-Lange – muzykolożka, krytyczka muzyczna i dziennikarka. Współpracowała przez wiele lat z Ruchem Muzycznym, publikując recenzje koncertowe, eseje o muzyce współczesnej, a także felietony (m.in. pod pseudonimem Jan Żak). Sporadycznie pisała także do Tygodnika Powszechnego, periodyku Lamus (Gorzów Wlkp.), współpracuje z dwumiesięcznikiem Midrasz. Opublikowała kilkanaście prac naukowych. Zajmuje się również badaniami nad życiem muzycznym Warszawy pod zaborem rosyjskim: jej książka na ten temat (Życie muzyczne w Warszawie w II połowie XIX w.) ukazała się w 2010 roku (Sutkowski Edition), a w wersji angielskiej – w 2011 roku. W 2007 roku została laureatką Nagrody Związku Kompozytorów Polskich, przyznawaną od 1949 roku polskim kompozytorom, a od 1991 roku „polskim kompozytorom, wykonawcom, muzykologom, pedagogom i organizatorom życia muzycznego za wybitne osiągnięcia”.
ilustracja: Elżbieta Szczepańska-Lange, fot. dzięki uprzejmości autorki
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus