Wiesław Chrzanowski | Zapiski ze współczesności | 2/5
Wiesław Chrzanowski opowiada o czasach wojennych. Podkreśla, że wrzesień 1939 roku wpłynął na młodych ludzi na tyle silnie, że odczuli oni ogromną potrzebę działania w konspiracji. Bohater materiału znalazł się w pierwszej organizacji już w 1940 roku. Wraz z kolegami zaczął redagować pismo podziemne Młoda Polska, działał też w środowisku narodowców. Wspomina wojnę jako czas tajnego nauczania: wtedy zdał maturę, studiował prawo i ekonomię oraz uzyskał tytuł magistra. Ukończył także szkołę podchorążych. Podkreśla, że nauka w czasie wojny miała inny charakter – studenci mieli zdecydowanie mniej wykładów, ale mogli bliżej poznać wybitnych naukowców i profesorów.
Wiesław Chrzanowski (ur. 1923 w Warszawie, zm. 2012 tamże) był prawnikiem i politykiem. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej. W latach 1948-1955 był więziony przez władze komunistyczne. W czasach PRL współpracował z prymasem Polski, kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Był jednym z założycieli Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Pełnił funkcję Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Był Marszałkiem Sejmu I kadencji w latach 1991-1993. Był profesorem prawa, wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2005 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Bohaterem niniejszego pięcioodcinkowego cyklu audycji jest Wiesław Chrzanowski. Materiał został zrealizowany przez Polskie Radio w 2008 roku.
Fot.: Wiesław Chrzanowski, fot. Ryszard Hołubowicz, Wikimedia Commons, CC BY
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus