Tomasz Niewodniczański | Zapiski ze współczesności | 2/5
W drugiej części audycji Tomasz Niewodniczański wspomina swego ojca, profesora fizyki doświadczalnej na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie (dzisiejszy Uniwersytet Wileński) – Henryka Niewodniczańskiego. Kiedy w 1939 roku zamknięto uczelnię, ojciec został magazynierem w fabryce. Historia ta przeradza się w opowieść o dziwnych losach Wilna, gdzie władza przekazywana była z rąk do rąk. W dalszej części wspomnień Tomasz Niewodniczański wspomina losy rodziny po wyzwoleniu. Kiedy ojciec pracował we Wrocławiu, rodzina mieszkała w Puławach. Potem przyszedł etap krakowski przesłonięty pracą i zainteresowaniami ojca, w tym jego niezwykłą miłością do kina, co wcale nie oznaczało miłości do filmów…
Tomasz Niewodniczański (ur. 1933 w Wilnie, zm. 2010 w Bitburgu) był fizykiem jądrowym, przedsiębiorcą oraz jednym z najbardziej znanych polskich kolekcjonerów archiwaliów. Jego kartograficzne zbiory, które gromadził przez 40 lat, uchodziły za najważniejszą prywatną kolekcję w Europie. W lutym 2009 roku przekazał część swoich zbiorów Zamkowi Królewskiemu w Warszawie. Znalazły się wśród nich mapy, dokumenty królewskie i listy związane z historią Polski oraz zbiory literackie i bibliofilskie – w tym między innymi listy Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza i Ignacego Paderewskiego.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Bohaterem niniejszego pięcioodcinkowego cyklu audycji jest Tomasz Niewodniczański. Materiał został nagrany w marcu 1994 roku.
Ilustracja: Tomasz Niewodniczański, fot. Tadej/FOTONOVA –
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus