Gustaw Zemła | Zapiski ze współczesności | 4/5
W trzeciej części materiału dźwiękowego Gustaw Zemła wspomina ostatnie lata studiów. Opowiada o swojej pracy dyplomowej oraz o tym, jak od razu po obronie trafił na uczelnię w charakterze asystenta pracowni rysunku. Jak twierdzi – spotkania ze studentami i pozostanie na Akademii Sztuk Pięknych było dla niego bardzo inspirujące. Rzeźbiarz opowiada o najważniejszych dla siebie pracach – popiersiu Aleksandra Zelwerowicza, które do dziś stoi w hallu Akademii Teatralnej w Warszawie, oraz o pomniku Powstańców Śląskich w Katowicach. W materiale można usłyszeć historię powstawania obu prac.
Gustaw Zemła (ur. 1931 w Jasienicy Rosielnej) jest polskim rzeźbiarzem i pedagogiem. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i tam od 1958 roku uczył rzeźby, pełniąc jednocześnie funkcje prorektora szkoły oraz dziekana Wydziału Rzeźby). Zrealizował 20 indywidualnych wystaw w Polsce i za granicą. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Specjalizuje się w rzeźbie pomnikowej, sakralnej oraz studyjno-kameralnej. Jest autorem pomników: Powstańców Śląskich w Katowicach, Ludwika Waryńskiego w Warszawie, Henryka Sienkiewicza w Warszawie i wielu innych miastach.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Bohaterem niniejszego pięcioodcinkowego cyklu audycji jest Gustaw Zemła. Materiał zrealizowany przez Polskie Radio w 2009 roku, przygotowany przez Witolda Malesę.
Ilustracja: Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach autorstwa Gustawa Zemły, Fot. david.crowley66, Flickr, CC BY-NC
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus