Zobaczyć mowę i milczenie. Wokół dramatów Tadeusza Różewicza | 4/6
W pierwszej scenie Kartoteki bohater ogląda swoją rękę. Białe Małżeństwo to naga noga śpiącej Pauliny – biała, gruba, nieruchoma. W Odejściu głodomora pupy partyzantów prowadzą w latrynie polityczne dyskusje... Strategia pokazywania ludzkiego ciała w filmowym detalu ma w dramatach Różewicza uderzającą siłę; jest wręcz cechą charakterystyczną literackiego tekstu. Grzegorz Niziołek stawia tezę, że cielesność jest podstawową kategorią w dramatach Różewicza. W jaki jeszcze sposób ciało uwidacznia się w jego twórczości teatralnej?
Tadeusz Różewicz (ur. 9 października 1921 roku w Radomsku, zm. 24 kwietnia 2014 roku we Wrocławiu) – jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych, poeta, dramatopisarz, prozaik, scenarzysta. Prekursor awangardy w poezji i dramacie, nowator, choć silnie odnoszący się do tradycji romantycznej. Poezja Różewicza wyraża tragizm osamotnionej jednostki zagubionej w powojennym świecie zdominowanym przez widmo masowej śmierci, okrucieństwa, obojętności i cywilizacyjnego uniformizmu. Opublikował m.in. tomy wierszy: Niepokój, Poemat otwarty, Matka odchodzi; dramaty: Kartoteka, Kartoteka rozrzucona, Białe małżeństwo, Palacz; a także zbiory opowiadań: Wycieczka do muzeum czy Próba rekonstrukcji. Wielokrotnie tłumaczony i wydawany za granicą. Otrzymał dziesiątki nagród, wyróżnień i odznaczeń, wśród nich Europejską Nagrodę Literacką w Strasburgu, Nagrodę Polskiego PEN Clubu, Nagrodę Silesiusa przyznawaną najwybitniejszym polskim poetom i order państwowy Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.
ilustracja: Tadeusz Różewicz, fot. autor nieznany/PAP
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus