Wschód | Andrzej Stasiuk | 1/31
odtwarzaj/zatrzymaj - spacja|
przewiń w przód/przewiń w tył - strzałki prawo/lewo|
głośniej/ciszej - strzałki góra/dół|
jakość - q
Dobrze jest podróżować z Andrzejem Stasiukiem siedząc wygodnie w fotelu i słuchając jego opowieści o świecie, i razem z nim szukając odpowiedzi na pytanie – co to jest Wschód?
Opis materiału
Wschód Andrzeja Stasiuka to książka o podróży w czasie – do dzieciństwa i młodości, czasów sprzed upadku komunizmu, i w przestrzeni – na wschód, do byłego Związku Radzieckiego, Mongolii i Chin. Obrazki z podróży koleją transsyberyjską przeplatają się ze scenkami rodzajowymi warszawskiej Pragi i ze wspomnieniami z wakacji spędzanych w domu dziadków nad Bugiem. Dobrze jest podróżować z Andrzejem Stasiukiem siedząc wygodnie w fotelu i słuchając jego opowieści o świecie, i razem z nim szukając odpowiedzi na pytanie – co to jest Wschód? Gdzie się zaczyna, i gdzie kończy? Jak bardzo jest w nas, ludziach dorastających w czasach komunizmu, i jak dalece pozostał w mentalności mieszkańców Czyty czy Irkucka? Autor, podróżując po Mongolii, przypomina sobie lekcje historii i wiedzę zaczerpniętą ze szkolnych podręczników o ludach zamieszkujących tamte tereny i najeżdżających Europę oddziałach Dżyngis – chana. Niespieszna narracja prowadzi nas przez pustkowia niezamieszkałe przez ludzi do małych miejscowości i dużych miast; szczegółowe, plastyczne opisy oglądanej przestrzeni pozwalają uruchomić wyobraźnię i widzieć świat opisywany, a właściwie opowiadany, przez pisarza. Opisom przestrzeni towarzyszą pełne ciepła opowieści o spotkanych podczas podróży ludziach, dalekich mieszkańcach Wschodu, którzy tak naprawdę niewiele się różnią od nas, Europejczyków.
31 odcinków prozy Andrzeja Stasiuka czyta Bogusław Linda; obszerne fragmenty również w wykonaniu autora.
Ilustracja: fragment okładki Wschód, Wydawnictwo Czarne, 2014
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus