Stanisław Wyspiański – poeta, malarz, człowiek teatru | Finezje literackie | 1/5
W pierwszym odcinku audycji poświęconej twórczości Stanisława Wyspiańskiego dr Jadwiga Zacharska, historyczka literatury, opowiada o jego wszechstronności artystycznej. Wyspiański spełniał się zarówno jako dramatopisarz i reżyser przedstawień, jak i dekorator wnętrz, projektant tkanin czy scenograf kostiumów. Zdaniem literaturoznawczyni, nie spełnił się jedynie jako malarz, częściowo z przyczyn zdrowotnych – był uczulony na farbę olejną, a jego pastele nie cieszyły się już takim wzięciem jak twórczość większego formatu. W audycji jest również mowa o środowisku, w jakim dorastał Wyspiański oraz jego przyjaźni z Lucjanem Rydlem. Fragmenty wspomnień i listów artysty czyta Piotr Loretz.
Stanisław Mateusz Ignacy Wyspiański (ur. 15 stycznia 1869 roku w Krakowie, zm. 28.listopada 1907 tamże) – polski dramaturg, malarz, grafik, poeta, architekt i projektant mebli. Tworzył w epoce Młodej Polski. Jako jeden z najbardziej znanych pisarzy w naszym kraju, bywa nazywany „czwartym wieszczem polski”. Autor takich dramatów jak: Wesele, Warszawianka, Klątwa, Noc listopadowa i wiele innych. Jego najbardziej znane płótna to między innymi: Macierzyństwo, Główka Helenki, Autoportret z żoną czy Śpiący Staś.
Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony
znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W
poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców słuchając
fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez
wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków.
ilustracja: Stanisław Wyspiański, Portret artysty z żoną,1904, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus