Wojciech Karpiński | Zapiski ze współczesności | 1/5
Znawca literatury,
Wojciech Karpiński opowiada o młodzieńczych fascynacjach niedozwolonymi
książkami. Wspomina pierwszą lekturę Zniewolonego
umysłu Czesława Miłosza i Roku 1984
George'a Orwella w 1956 roku. Co zadziwiające, różnego rodzaju wydawnictwa
autorów widniejących na indeksie pozwalano mu przez pewien czas czytać w
Bibliotece Narodowej. Trwało to jednak zaledwie kilka tygodni – w końcu zaczęły
padać podejrzliwe pytania…Takie książki były również dowodem obciążającym w
sprawie jego starszego brata, Jakuba Karpińskiego, którego skazano na cztery
lata więzienia. W latach 80. Wojciech Karpiński zaczął pracować nad publikacją
oddającą wrażenia tamtych lektur. Tak powstały Książki zbójeckie:
Wojciech Karpiński (ur. 11 maja 1943 roku w Warszawie) – mieszkający od 1981 roku w Paryżu polski historyk sztuki i idei, krytyk literacki, tłumacz, romanista. Współpracownik redakcji pism „Twórczość”, „Pamiętnik literacki”, „Zeszyty literackie”, „Res Publica”. Był sygnatariuszem „Listu 59”. Autor Słowiańskiego sporu (1981), Pamięci Włoch (1982), Amerykańskich cieni (1983), Fajki van Gogha (1994) i wielu innych książek. Otrzymał wiele nagród, w tym Nagrodę Fundacji im. Kościelskich (1975), Ingram Merrill Award (1978) oraz Nagrodę Fundacji A. Jurzykowskiego (1989) .Chciałem wywdzięczyć się tym autorom, którzy wywarli na mnie tak wielki wpływ i którym zawdzięczałem widzenie świata i język, którym mogłem mówić o świecie. Drukowałem w „Tygodniku Powszechnym” szkice o Konstantym Jeleńskim, człowieku fascynującym i dotąd niedocenionym, o Jerzym Stempowskim, o Miłoszu, o Gombrowiczu.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Bohaterem niniejszego pięcioodcinkowego cyklu audycji jest Wojciech Karpiński. Materiał został nagrany w 1996 roku.
ilustracja: Wojciech Karpiński, fot. Mariusz Kubik, Wikimedia Commons, CC BY SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus