Władysław Bartoszewski | Zapiski ze współczesności | 5/5
W ostatniej części cyklu profesor Władysław Bartoszewski opowiada o działalności
konspiracyjnej prowadzonej poza Warszawą, już po upadku Powstania, oraz o
trudnych czasach, jakie miały nastąpić już po okupacji. Wspomina również takie symboliczne, historyczne chwile, jak odsłonięcie pierwszego powstańczego pomnika czy rocznicowe zapalanie tysięcy zniczy na cmentarzu wojskowym, które szybko stało się gestem zarówno uczczenia pamięci, jak i opowiedzenia się za wolnością.
Władysław Bartoszewski (1922–2015) – polityk, historyk, dziennikarz, działacz społeczny, uczestnik Powstania Warszawskiego. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, podczas wojny na tajnym Wydziale Humanistycznym oraz w dobie stalinizmu, gdy naukę musiał przerywać z powodu kolejnych aresztowań za działalność opozycyjną. W trakcie okupacji był pracownikiem Polskiego Czerwonego Krzyża, w 1940 roku został aresztowany i wywieziony do obozu w Oświęcimiu. Współpracował ze Związkiem Walki Zbrojnej i Frontem Odrodzenia Polski, zaś od 1942 był żołnierzem Armii Krajowej oraz członkiem Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom „Żegota”. Pracował także dla Delegatury Rządu na Kraj w Komórce Więziennej Wydziału Bezpieczeństwa Departamentu Spraw Wewnętrznych. Podczas Powstania Warszawskiego otrzymał stopień podporucznika, zaś tuż po jego zakończeniu został odznaczony Krzyżem Walecznych. Pod koniec lat 40. był aktywnym członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Oskarżony o szpiegostwo, w latach 1949-55, z przerwami przebywał w więzieniu. Współpracował z „Gazetą Ludową”, „Stolicą”, „Tygodnikiem powszechnym” oraz z Radiem Wolna Europa. Po transformacji został Ambasadorem RP w Austrii, dwukrotnie sprawował funkcję Ministrem Spraw Zagranicznych, a także został senatorem IV kadencji Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za pomoc udzielaną Żydom w czasie wojny, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Polonia Restituta, Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata i tytułem Honorowego Obywatela Izraela czy Orderem Orła Białego (1995).
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.
Fot.: Władysław Bartoszewski, fot. MSZ, Flickr, CC BY ND
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus