Witold Zalewski | Głosy z przeszłości | 5/5
W ostatniej części swoich wspomnień Witold Zalewski opowiada o szczególnie ważnych dla siebie podróżach. Wśród nich szczególną uwagę poświęca wyprawom do Chin i Indii. Mówi, że odkrywanie w egzotycznym świecie wspólnych śladów kulturowych bardzo wiele uświadamia. Podróże do Azji uważa za przeżycia mistyczne, porównuje je do podróży w czasie. W świecie krajów zachodnich zawsze cenił przede wszystkim wycieczki do muzeów – dzięki którym poznał cały kanon malarskiego dziedzictwa. W książce Zwiadowcy światła pisze o najważniejszych dla siebie artystach i ich dziełach.
Witold Zalewski był pisarzem, publicystą, scenarzystą i reportażystą. Urodził się w 1921 roku w Siedlcach, zmarł w 2009 roku w Warszawie. Brał udział w powstaniu warszawskim. W czasie wojny działał w ruchu oporu, brał udział w życiu literackim, studiował historię na tajnych kompletach, należał do Armii Krajowej. Debiutował w 1943 roku na łamach pisma „Dźwigary”. Współpracował z czasopismami „Pokolenie”, „Nowiny literackie”, „Przegląd Kulturalny”, „Kultura”. W latach 1967-1989 był kierownikiem literackim zespołu filmowego Tor.
Głosy z przeszłości to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Ten pięcioodcinkowy cykl poświęcony jest Witoldowi Zalewskiemu. Wspomnienia Witolda Zalewskiego zostały nagrane w 2003 roku i przypomniane przez Polskie Radio w 2009 roku, w związku ze śmiercią pisarza.
ilustracja: Witold Zalewski, fot. autor nieznany, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus