Widziane z góry | Stefan Kisielewski | 31/49
Widziane z góry Stefana Kisielewskiego to opis politycznych i osobistych perypetii wysokiego rangą peerelowskiego działacza partyjnego. Bohater powieści, Henryk Borowicz, swoją pozycję budował jeszcze w przedwojennych lewicowych organizacjach. Kiedy przyjeżdża do Paryża, aby nawiązać kontakty z tamtejszymi komunistami, niespodziewanie spotyka Wandę, znajomą z przedwojennych czasów, podobnie jak on – żydowskiego pochodzenia. Okazuje się, że w Polsce wciąż przebywa jej córka, która wychowywała się w klasztornym sierocińcu, oddana tam przez matkę w czasie wojny. Wanda prosi Henryka o pomoc w sprowadzeniu jej do Francji.
Pierwowzorem postaci głównego bohatera tej wydanej na emigracji i pod pseudonimem powieści był Artur Starewicz – polityk Polskiej Partii Robotniczej, a następnie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, jeden z najbliższych współpracowników Władysława Gomułki w czasie pełnienia przez niego funkcji pierwszego sekretarza Komitetu Centralnego PZPR. Widziane z góry to przede wszystkim powieść o technikach sprawowania władzy przez komunistów, a jedną z jej najsilniejszych stron jest analiza psychologiczna postaci i motywów ich działań.
Obszerne fragmenty powieści czyta Jerzy Stuhr.
Stefan Kisielewski (1911–1991) – publicysta i felietonista słynący z ciętego języka i specyficznego poczucia humoru, powieściopisarz, eseista, krytyk muzyczny i kompozytor, autor powieści politycznych wydawanych na emigracji pod pseudonimami. Studiował polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, ukończył klasę fortepianu, teorię muzyki i kompozycję w Konserwatorium Warszawskim. W okresie międzywojennym rozpoczął działalność jako kompozytor, krytyk muzyczny i felietonista. Brał udział w kampanii wrześniowej, w powstaniu warszawskim stracił większość dorobku kompozytorskiego. Po wojnie osiedlił się w Krakowie. W 1945 roku założył „Ruch Muzyczny” i był jego redaktorem naczelnym do 1948 roku. W latach 1945–1989 (z przerwami) był felietonistą „Tygodnika Powszechnego”. W 1961 roku wrócił na stałe do Warszawy.ilustracja: fot. Edmund Kupiecki, Wikimedia Commons, PD
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus