Trzy utwory na trzy flety i altówkę | Weronika Ratusińska-Zamuszko
Kwartet na
trzy flety i altówkę „Trzy utwory” Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko, został prawykonany
podczas koncertu w ramach 63. Sesji Musica Moderna w Akademii Muzycznej im. G. i
K. Bacewiczów w Łodzi. Trzyczęściowa, kameralna miniatura została zaprezentowana
przez Zespół Quartescape. Portal kulturaonline.pl pisał o kompozytorce:
Jej nazwisko już od kilku lat jest jednym z najgorętszych w gronie polskich kompozytorów z pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków, choć pisana przez Ratusińską muzyka dzieli krytyków. Jedni uważają, że jej utwory są populistyczne, a autorka przypochlebia się publiczności. Inni cenią prawdziwy talent do kreowania w muzyce nastroju, ale i doskonałych, powabnych, zapadających w pamięć melodii.
Utwór
powstał w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”,
realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Instrumentaliści:
Zespół
Quartescape, w składzie:
Anna
Karpowicz, Jagoda Sudujko, Seweryn Zapłatyński – flety
Aleksandra
Demowska-Madejska- altówka
Weronika Ratusińska-Zamuszko (ur. 1977) jest kompozytorką i pedagogiem. Studiowała w Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie ukończyła z wyróżnieniem klasę kompozycji Włodzimierza Kotońskiego i Stanisława Moryto. Ukończyła również podyplomowe studia kompozytorskie w Konserwatorium Królewskim w Hadze; w 2009 roku otrzymała tytuł doktora sztuki muzycznej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000, 2004), holenderskiego Ministerstwa Edukacji, Kultury i Nauki (2001) i Ernst von Siemens Musikstiftung (2002). Od 2002 wykłada w Akademii Muzycznej w Warszawie. Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich. Brała udział w kursach kompozytorskich, m.in. w Międzynarodowych Warsztatach Muzyki Współczesnej Kraków/Stuttgart (1998) oraz w Wakacyjnych Kursach dla Młodych Kompozytorów w Radziejowicach (1999, 2000), grała również w zespołach holenderskich (Ensemble Royal, M.Use) specjalizujących się w wykonawstwie muzyki nowej. Jej kompozycje wykonywane były na wielu festiwalach w Polsce, a także w Holandii, Niemczech, Austrii, Belgii, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie. Otrzymała m.in. II nagrodę na I Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Łodzi za Divertimento per archi (1998) i I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów „Musica Sacra” w Warszawie za Adoratio Crucis na chór mieszany a cappella (1999). W 2007 roku nakładem wydawnictwa DUX ukazała się pierwsza płyta monograficzna kompozytorki zatytułowana Chamber Music, która w 2009 otrzymała prestiżową europejską nagrodę Pizzicato Supersonic Award.
Biogram opracowany na podstawie strony Polskiego Centrum Informacji Muzycznej.
ilustracja: Europeana, CC BY NC SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus