W poszukiwaniu przygody - rozmowa ze Zbigniewem Nienackim
W wywiadzie udzielonym Joannie Szczęsnej Zbigniew Nienacki mówi o swoim młodzieńczym pragnieniu tworzenia literatury i o cechach charakteru, które sprawiły, że został autorem literatury dla młodzieży. Opowiada o swojej pierwszej książce, Uroczysku, i o najpopularniejszej postaci z jego powieści, Panu Samochodziku, który zrodził się w czwartej książce. „Pan Samochodzik jest taką osobą, jaką ja chciałbym być” – wyznaje pisarz. Przyznaje też, że jego bohater ma wielki wpływ na jego własne życie – nawet jego przeprowadzka z miasta do mazurskiej wsi Jerzwałt była po części spowodowana poszukiwaniem inspiracji do kolejnych książek. Mówi o walorach dydaktycznych swoich powieści i o tym, jak przekazywać młodzieży wiedzę unikając skolarskiej nudy.
Zbigniew Nienacki (ur. 1 stycznia 1929 roku w Łodzi, zm. 23 września 1994 roku w Morągu) – pisarz, dziennikarz, dramatopisarz, autor cieszącej się ogromną popularnością serii powieści przygodowych dla młodzieży o muzealniku-detektywie zwanym Panem Samochodzikiem (1964-1985). Był też autorem książek dla dorosłych, m.in. Raz w roku w Skiroławkach (1883)i Wielki las (1987). Kilka jego powieści zekranizowano, m. in. Wyspę Złoczyńców (1964)oraz Niesamowity dwór (1970).ilustracja: fot. art of imagined reality, Flickr, CC BY NC SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus