Uśnijże mi uśnij, malusieńkie dziecię – kołysanka | Wojciech Kilar
Na zamówienie Zespołu „Śląsk” Kilar opracował w latach 60. około 30 tradycyjnych pieśni i tańców ze Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego, Żywiecczyzny i Ziemi Opolskiej. Opracowania te przypominają wersje melodii ludowych sporządzone przez Tadeusza Sygietyńskiego dla zespołu „Mazowsze”, wydają się jednak nieco bardziej finezyjne i błyskotliwe. Patronuje im też poniekąd Karol Szymanowski jako autor baletu Harnasie, Pieśni kurpiowskich oraz religijno-ludowego Stabat Mater, aczkolwiek opracowania Kilara mają charakter zdecydowanie bardziej popularny niż dzieła Szymanowskiego. Echo „wysokiej” tradycji reprezentowanej w tym wypadku przez tego ostatniego pobrzmiewa jednak w lirycznej i wyrafinowanej brzmieniowo Kołysance żywieckiej (reminiscencje Stabat Mater) oraz dostojnym Po śtyry (kompozycja przypomina scenę wesela z II obrazu Harnasiów); oba utwory należą do szczególnie interesujących, podobnie jak pieśń Wiersycku zielony z ozdobnym kontrapunktem fletu-fujarki, świetnie dopasowanym do surowego góralskiego dwugłosu. Zawadiacki Kogut jest natomiast doskonałym przykładem wirtuozerii w operowaniu zespołem wokalno-instrumentalnym oraz typowo kilarowskiego „witalizmu”.
Konteksty
Współpraca ze „Śląskiem” zapoczątkowała fascynację Kilara możliwościami, jakie daje współczesnemu kompozytorowi muzyka ludowa na gruncie utworów o charakterze autonomicznym, nie pełniących funkcji użytkowych. Swe spostrzeżenia w tym zakresie wyraził Kilar w rozmowie z Januszem Cegiełłą.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus