Szymon Kobyliński | Zapiski ze współczesności | 1/5
Szymon Kobyliński opowiada o swoim satyrycznym debiucie w
wieku zaledwie 9 lat, tłumaczy dlaczego mimo brody jest tak naprawdę
pensjonarką oraz wspomina jak zupełnie niechcący narysował karykaturę swojej
szefowej. Porusza również kwestie roli karykaturzysty w komunistycznym systemie i jego odpowiedzialności
za przekaz zawarty w rysunkach, szczególnie tych propagandowych:
Mimo tego, karykatura często podejmowała się zadania demaskowania absurdów PRL-u, rozładowywania społecznych napięć poprzez żart.Jest to sprawa śliska i nieśliska zarazem. My, jako młodzi nie znaliśmy innego świata. Dla nas to był świat, który istniał tak, jak istniał i nie było na całej kuli ziemskiej człowieka, który by mógł powiedzieć, że to się kiedyś skończy. (…) Nikt nie przypuszczał, że coś podobnie już „wżartego” w rzeczywistość się odmieni.
Szymon Kobyliński (ur. 1927 - zm. 2002) – rysownik, satyryk, scenograf, pisarz, autor programów telewizyjnych i radiowych. Absolwent grafiki na warszawskiej ASP oraz historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Zilustrował około 300 książek, zarówno z gatunku literatury pięknej (m. in. Pan Tadeusz , Trylogia Henryka Sienkiewicza, Bajki robotów Stanisława Lema), popularnonaukowej, poradnikowej czy dziecięcej. Uważany za jednego z prekursorów polskiego komiksu, autor m. in. Starego Zegara (1957), cyklu Przygody pancernych i psa Szarika, czy publikowanych w czasopiśmie „Relax” Początków państwa Polskiego i Historii z uśmiechem. Przez wiele lat publikował satyryczne rysunki na łamach „Polityki”, „Szpilek”, „Przekroju”, „Kultury”, „Panoramy”. Szerokiej publiczności znany również ze swoich rysunkowych gawęd telewizyjnych (np. w Teleranku). Zajmował się także popularyzacją polskiej historii oraz heraldyką (zaprojektował m.in. herb Jastrzębia-Zdroju i Świętochłowic). Zdobywca wielu nagród i odznaczeń, uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi (1959), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1965) oraz Orderem Uśmiechu (1970).
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Audycja została nagrana w 1998 roku.
ilustracja: fot. Doun, Flickr, CC BY NC SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus