Szpital Przemienienia | Stanisław Lem | 17/25
Stanisław Lem ukończył Szpital Przemienienia w 1948 roku – taka data widnieje na końcu książki – ale powieść ukazała się dopiero w 1955 roku, jako pierwsza część trylogii Czas nieutracony. Pozostałe dwie części zostały skazane przez Lema na zapomnienie. Szpital Przemienienia funkcjonuje jako osobne dzieło, jego pisarski debiut.
Bohaterem powieści jest młody lekarz, Stefan Trzyniecki, który na samym początku okupacji, gdzieś na polskiej prowincji, rozpoczyna praktykę w szpitalu dla umysłowo chorych. W małym, zamkniętym i pozornie oddalonym od wojennej świecie lekarze toczą między sobą filozoficzne dyskusje na temat istoty człowieczeństwa, sensu ludzkiej egzystencji i powinności medycyny w obliczu choroby psychicznej. Rozmówcy reprezentują różne postawy – od ponurego nihilizmu do głębokiego humanitaryzmu.
Lem opisuje ten świat na chwilę przed zagładą – wkrótce nadchodzi polecenie eksterminacji wszystkich pacjentów szpitala, a teoretyczne debaty lekarzy zostaną brutalnie zweryfikowane w sytuacji granicznej.
W tej debiutanckiej, realistycznej powieści Lema odnajdujemy autobiograficzne tropy wojennej okupacji, a także początki problemów filozoficznych, które przez całe życie nurtowały pisarza. W centrum zainteresowania Lema zawsze był człowiek jako dziwaczna istota, rozdarta dualizmem ciała i umysłu.
W 1979 roku Edward Żebrowski zrealizował filmową adaptację tej – wówczas nieco zapomnianej – powieści. Powstał intrygujący film z udziałem wybitnych aktorów, między innymi Ewy Dałkowskiej, Zbigniewa Zapasiewicza, Jerzego Bińczyckiego, Gustawa Holoubka i Zygmunta Hubnera.
W wersji „do słuchania” Szpital Przemienienia czyta dla Państwa Mariusz Benoit.
Ilustracja: Thomas Hawk, Flickr, CC BY NC
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus