Milena Marković | Świat na scenie
odtwarzaj/zatrzymaj - spacja|
przewiń w przód/przewiń w tył - strzałki prawo/lewo|
głośniej/ciszej - strzałki góra/dół|
jakość - q
O sztuce naznaczonej trudną historią Serbii i jej mieszkańców...
Opis materiału
Z kolei w antologii Serbska ruletka. Dramat serbski po 1995 roku, wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, w przekładzie Agnieszki Cielestej, ukazał się tekst Statek dla lalek. Dzieło odwołuje się do dziecięcych bajek: główna bohaterka wciela się w bajkowe postaci i przeżywa doświadczenia związane z różnymi sytuacjami kobiety w świecie.
Iwona Malinowska i Janusz Majcherek rozmawiają o twórczości serbskiej dramatopisarki – Mileny Marković, która znana jest również jako autorka wierszy i scenarzystka filmowa.
Jej sztuki naznaczone są trudną historią Serbii i jej mieszkańców, którzy po rozpadzie Jugosławii nie odnajdują się w nowej rzeczywistości. Taką Serbię, pogrążoną w marazmie i upadku, pokazuje autorka w dramacie Świetlisty las, który ukazał się w przekładzie Doroty Jovanki Cirlić w Antologii nowego dramatu serbskiego „Postpolityczność”, wydanej przez wydawnictwo Panga Pank.Z kolei w antologii Serbska ruletka. Dramat serbski po 1995 roku, wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, w przekładzie Agnieszki Cielestej, ukazał się tekst Statek dla lalek. Dzieło odwołuje się do dziecięcych bajek: główna bohaterka wciela się w bajkowe postaci i przeżywa doświadczenia związane z różnymi sytuacjami kobiety w świecie.
Rozmowa przeplatana jest fragmentami spektakli, w których występują Marzena Trybała i Krzysztof Gosztyła.
ilustracja: fragment spektaklu w reżyserii Girisha Karnada, fot. bhisham pratap padha, Flickr, CC BY
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus