Mirosław Nahacz | Świat młodych
„Bardzo często nie mogę tego zrozumieć, jak przyjeżdżam z Warszawy do Gładyszowa i wychodzę z autobusu, to w ogóle strasznie się dziwię, że rzeczywistość może pomieścić coś tak różnego, tak diametralnie różne światy” – opowiadał Mirosław Nahacz w audycji Świat młodych kilka lat wcześniej. W swoich powieściach autor Osiem i cztery, Bombla oraz Bociana i Loli często wskazywał na podobne pęknięcia, na momenty niejednorodności w doświadczaniu rzeczywistości. W audycji można wysłuchać fragmentów tamtej rozmowy z pisarzem.
Dwa lata po tragicznej śmierci pisarza ukazała się jego czwarta powieść Niezwykłe przygody Roberta Robura. O książce i o samym Mirosławie Nahaczu w rozmowie z Katarzyną Nowak opowiada pisarz i przyjaciel Nahacza, Michał Sufin. Autor Warszawskich Wersetów wspomina również wspólne spotkania i rozmowy. „On miał w sobie ogromną jakąś taką intensywność, jakiś taki sposób bycia, który był szalenie skondensowany – opowiada Sufin – Był konkretny i jednocześnie surowy, strasznie skupiony na kontakcie z drugą osobą, (…) jak w przypadku osób, które mają gigantyczną charyzmę, albo może gigantyczną intensywność w byciu”.
Mirosław Nahacz – ur. 1984, zm. 2007, pisarz i scenarzysta. Debiutował w 2003 roku powieścią Osiem cztery. W jego dorobku znajdują się jeszcze trzy książki: Bombel (2004), Bocian i Lola (2006) oraz wydane pośmiertnie w 2009 roku Niezwykłe przygody Roberta Robura. Był też jednym z autorów scenariusza do serialu Egzamin z życia.
Michał Sufin – ur. 1983, pisarz, krytyk literacki, twórca filmów wideo, lider i założyciel grupy teatru improwizowanego. Współpracował z pismami Zine, Nowe Książki i Lampa. W 2006 roku ukazał się jego debiut prozatorski Warszawskie wersety.
Cykl audycji radiowej Dwójki Świat młodych prezentuje literacki
dorobek młodego pokolenia polskich pisarzy. Prowadząca Katarzyna Nowak
pyta swoich gości o twórcze inspiracje, sposób w jaki doświadczają
otaczającej rzeczywistości, oraz wspólnie z autorami interpretuje
utwory.
ilustracja: Niezwykłe przygody Roberta Robura, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2009
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus