Max Cegielski | Świat młodych
W tym odcinku Świata młodych, gościem programu jest dziennikarz, didżej, podróżnik i pisarz Max Cegielski.Temat rozmowy koncentruje się wokół podróży, które zainspirowały pisarza do napisania wydanej w 2010 roku reporterskiej opowieści Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu.
- Ta książka powstała dlatego, ponieważ ja miałem wrażenie, że ta matryca Chateaubrianda, Lamartina, Amicisa, Lottiego i tak dalej jest jakby wciąż odbijana, wciąż używana, oczywiście w troszkę innych wariacjach, z pewnymi modyfikacjami, ale to jest w gruncie rzeczy wciąż to samo, czyli patrzenie na Stambuł jako ten bastion Orientu, pierwszy przyczółek Orientu.
Opowiada Max Cegielski o zamyśle książki Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu. Katarzyna Nowak pyta między innymi o pisarską drogę Cegielskiego; we wcześniejszej Masali, świadomie abstrahował od erudycyjnej wiedzy.
- W wypadku książki o Stambule wszystkie informacje, cytaty to są takie naleciałości, które mam w głowie, które (…) wydają mi się niezbędne. Te wszystkie cytaty, które pojawiają się w Oku świata, to są moje podróże antykwaryczne w dużej mierze, antykwaryczne i internetowe.
Ponadto Cegielski opowiada o wrażeniach ze swojej pierwszej wizyty w Stambule, który jego zdaniem wciąż mylnie, rozpatruje się jako miasto podzielone na dwie cywilizacyjne strefy: kopię zachodniej nowoczesności oraz kultywującą „barbarzyńskie” zwyczaje część azjatycką. Rozmowie towarzyszą czytane przez Grzegorza Małeckiego fragmenty reportażu.
Max Cegielski – ur. 1975, prezenter radiowy i telewizyjny, dziennikarz, didżej, podróżnik i pisarz. Autor książek Masala (2002), Apokalipso (2004 oraz zbioru reportaży Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu (2009).Cegielski opublikował też w 2008 roku książkę o pakistańskim sufizmie Pijani Bogiem. Obok działalności pisarskiej zajmuje się animacją kultury oraz muzyką; jest członkiem kolektywu Masala.
Cykl audycji radiowej Dwójki Świat młodych prezentuje literacki
dorobek młodego pokolenia polskich pisarzy. Prowadząca Katarzyna Nowak
pyta swoich gości o twórcze inspiracje, sposób w jaki doświadczają
otaczającej rzeczywistości, oraz wspólnie z autorami interpretuje
utwory. W audycji możemy też wysłuchać fragmentów książek, które czyta
Monika Pikuła.
ilustracja: Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu, Wydawnictwo W.A.B, 2009
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus