Ewa Berent | Świat młodych
Cykl audycji radiowej Dwójki Świat młodych prezentuje literacki dorobek młodego pokolenia polskich pisarzy. Prowadząca Katarzyna Nowak pyta swoich gości o twórcze inspiracje, sposób w jaki doświadczają otaczającej rzeczywistości, oraz wspólnie z autorami interpretuje utwory. W audycji możemy też wysłuchać fragmentów omawianych książek.
Gościem Katarzyny Nowak w audycji Świat młodych jest pisarka Ewa Berent, która opowiada o swojej debiutanckiej książce Rdza. Jej bohaterka poszukuje w kontaktach z innymi intensywnych doznań i emocji, wikła się w bolesne, pełne przemocy i autodestruktywnych gestów relacje. Ewa Berent opowiada:
- z pisarzy, którzy najbardziej na mnie wywarli jakiś wpływ to Gombrowicz i Genet […], ale generalnie nie było raczej inspiracji. Taki był zamysł, żeby tych inspiracji nie było. […] Jak piszę to nie mogę czytać równocześnie, bo natychmiast przejmuję ten styl pisania.
Napisana w pierwszej osobie narracja Rdzy przedstawia rzeczywistość „hipersubiektywną”, ale jak zaznacza autorka, „ten świat [...] nie jest mniej prawdziwy od tego świata, który widzą inni ludzie tylko dlatego, że ona odbiera go w taki czy inny sposób, tak bardzo subiektywnie”. Bohaterką powieści jest młoda dziewczyna, lesbijka, którą rodzice z anonimowego miasta wysyłają na wieś. W małej, zamkniętej zbiorowości jej „odrębność” staje się przeszkodą w nawiązaniu bliższych więzi z rówieśnikami i dorosłymi. Rozmowie towarzyszą również czytane przez Agatę Kuleszę obszerne fragmenty omawianej powieści.
Ewa Berent (ur. 1985) – pisarka, autorka powieści Rdza (2008). Mieszka i studiuje w Warszawie.
ilustracja: Rdza, Wydawnictwo Portret, 2008
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus