Andrzej Dybczak | Świat młodych
Cykl audycji radiowej Dwójki Świat młodych prezentuje literacki dorobek młodego pokolenia polskich pisarzy. Prowadząca Katarzyna Nowak pyta swoich gości o twórcze inspiracje, sposób w jaki doświadczają otaczającej rzeczywistości, oraz wspólnie z autorami interpretuje utwory. W audycji możemy też wysłuchać fragmentów omawianych książek.
Gościem Katarzyny Nowak w audycji Świat młodych jest Andrzej Dybczak, autor filmu dokumentalnego Gugara (2008) oraz książki pod tym samym tytułem (2008). W rozmowie pisarz opowiada między innymi o życiu Ewenków - pasterzy reniferów, którzy mieszkają w syberyjskiej osadzie, Tajdze oraz języku ewenkijskim.
- Język ewenkijski jest bardzo związany ze sposobem życia Ewenków. Tam jest bardzo dużo słów, które mają bezpośrednią relację do tradycyjnego życia sposobu Ewenków, czyli pasterstwa i życia w lesie. W języku Ewenków nie ma tych słów, które są im potrzebne do życia nowoczesnego(…). Tajga to jest bardzo delikatny ekosystem. Tam jeden odcisk stopy, jak na księżycu potrafi trwać lata. Zmiażdżony mech robi się czarny i widać czy ktoś przeszedł, czy nie (…)
Film Gugara otrzymał liczne nagrody m.in. Złotego Lajkonika na 48. Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz nagrodą za najlepszy debiut reżyserski na festiwalu filmowym Era Nowe Horyzonty. Książka natomiast otrzymała nagrodę Fundacji Kultury za najlepszy rękopis oraz nagrodę Fundacji im. Kościelskich.
Andrzej Dybczak (ur. 1978 r.) etnolog, podróżnik, filmowiec oraz pisarz. Autor artykułów w Lampie, Studium, Autoportrecie oraz Twórczości.
ilustracja: fragment okładki książki Gugara, Wydawnictwo Czarne
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus