Śpiewaj ogrody | Paweł Huelle | 20/45
odtwarzaj/zatrzymaj - spacja|
przewiń w przód/przewiń w tył - strzałki prawo/lewo|
głośniej/ciszej - strzałki góra/dół|
jakość - q
Kaszubi, Niemcy, Gdańszczanie, Polacy i Francuzi; Wagner, Schubert i Rilke; muzyka, literatura, historia i współczesność – wszystkie elementy opowiadanej przez pisarza historii tworzą jeden wielki spójny świat zapisany na kartkach książki
Opis materiału
Śpiewaj ogrody to kolejna powieść Pawła Huellego, której bohaterem jest Miasto Gdańsk i jego mieszkańcy – od wieku XVIII do czasów współczesnych. Tytuł pochodzi z wiersza Rainera Marii Rilkiego, ulubionego poety tego autora.
W centrum stworzonego na kartach powieści świata znajduje się ulica Polanki i dom, w którym przez wieki spotykają się, plączą i łączą losy ludzkich bohaterów tej książki, mieszkańców Gdańska. Ale uważny słuchacz zauważy, że opowieść, którą snuje Paweł Huelle, jest historią przyjaźni młodego chłopaka – narratora i starej kobiety – pięknej Gretchen, znanej już czytelnikowi z Opowiadań na czas przeprowadzki. To właśnie Greta opowiada o swoim życiu i życiu przedwojennego i wojennego Gdańska, o fascynacjach muzycznych swojego męża, Ernesta Theodora Hoffmana, i o mrocznej legendzie Oficyny Francuza.
Jest to również – co rzadkie w polskiej literaturze – opowieść kaszubska. Jak pisze Huelle, „Pan Bieszk, lub – jak kto woli – pan Bieszke, ale na pewno nie Bieszczański, rolnik ze wsi Rębiechowo”, pojawia się na pierwszych stronach tej powieści i jest faktycznym przewoźnikiem w kraju Kaszubów i duchowym przewodnikiem po świecie ich kultury, historii, języka i zwyczajów.
Kaszubi, Niemcy, Gdańszczanie, Polacy i Francuzi; Wagner, Schubert i Rilke; muzyka, literatura, historia i współczesność – wszystkie elementy opowieści tworzą jeden wielki spójny świat. Ma się ochotę w nim być i zasłuchać, tym bardziej że osobistego charakteru opowiadanej historii nadaje głos Pawła Huelle. Autor czyta pierwsze cztery odcinki swojej książki, w pozostałych pojawia się sporadycznie, ale w sposób istotny dla opowieści obok Jana Englerta.
Ilustracja: Gdańsk, Żuraw nad Motławą, autor nieznany, CC0
Ilustracja: Gdańsk, Żuraw nad Motławą, autor nieznany, CC0
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus