Sońka | Ignacy Karpowicz | 10/24
Ignacy Karpowicz, zdolny pisarz średniego pokolenia, o swojej książce Sońka i jej bohaterce mówi tak: „Do mojego życia Sońka przyszła z opowieści Leona Tarasewicza, który powiedział: «była u nas jedna taka, co miała romans z Niemcem» . I tak się zaczęło”.
Rzecz się dzieje w podlaskiej wsi Słuczanka (notabene tak się nazywa rodzinna wieś autora). Stara kobieta, Sonia, która dawno ma już życie za sobą, opowiada swoją historię – i jednocześnie kawałek historii tych ziem – młodemu człowiekowi ze sfer artystycznych stolicy. Spotykają się dzięki przypadkowi, lub dzięki aniołowi, który powoduje awarię luksusowego samochodu akurat na drodze, gdzie Sońka przegania krowę. Z długiej, pięknej i bardzo intymnej opowieści Sońki, jak się okazuje – przedśmiertnej – powstaje sztuka teatralna, bardzo oklaskiwana w jednym ze znanych stołecznych teatrów.
Mamy wrażenie, że do tego spotkania dochodzi tylko po to, żeby Sońka miała komu opowiedzieć swoją historię i spokojnie umrzeć. Jej życie zresztą dawno się skończyło, a trwało krótko, tylko jeden rok – między sierpniem 1941 roku, kiedy zobaczyła Joachima i pokochała go z wzajemnością, a jesienią roku następnego, kiedy straciła męża, syna i braci.
Przenikanie miłości i okrucieństwa, historii i wojny, biedy i szczęścia, nieszczęścia i nienawiści – jak w życiu Sońki staje się historią dobrze napisaną i dobrze przeczytaną na głosy Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej i Rafała Maćkowiaka. Ponadto w każdym z 24 odcinków – osobisty udział autora.
ilustracja: Bob May, Flickr, CC BY SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus