Ryszard Matuszewski | Zapiski ze współczesności | 4/5
W
1935 roku przy „Wiadomościach literackich” został wznowiony miesięcznik „Skamader”,
który wcześniej wychodził w latach 20. Ryszard Matuszewski
natychmiast zaniósł tam swoje wiersze i wkrótce trafił na łamy pisma. Dzięki
niemu poznał twórczość Czesława Miłosza, która go zachwyciła. Swego rodzaju
mecenasem Matuszewskiego stał się Kazimierz Wierzyński, który prowadził dział
literacki w dzienniku „Gazeta Polska”. Nawet młodemu chłopakowi optymizm
Wierzyńskiego wydawał się naiwny. Przyznaje, że ta „naiwność” okazywała się
czasem wieszcza. Matuszewski wspomina też Władysława Broniewskiego oraz wybitnego eseistę Jerzego Stempowskiego.
Ryszard Matuszewski (ur. 1914 w Warszawie, zm. 2010 tamże) był wybitnym historykiem literatury, krytykiem literackim, eseistą i tłumaczem. Debiutował w 1931 roku wierszami i artykułami na łamach międzyszkolnego pisma „Kuźnia Młodych”. W 1939 roku brał udział w kampanii wrześniowej, a podczas okupacji niemieckiej działał w podziemnych strukturach PPS. Po wojnie pracował jako wydawca i redaktor w pismach literackich oraz kierował pracownią literatury współczesnej w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Był autorem uznanych podręczników, opracowań i antologii literackich. Wśród ważniejszych jego publikacji są m.in. Doświadczenia i mity. Literatura polska lat 1918–1939, Z bliska. Literatura polska 1939–1991, Alfabet. Wybór z pamięci 90-latka, Moje spotkania z Czesławem Miłoszem, Wisławy Szymborskiej dary przyjaźni i dowcipu. Odznaczony Medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość poznania i zaprzyjaźnienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Nagranie zostało zarejestrowane w kwietniu 2004 roku.
Fot.: Ryszard Matuszewski, fot. Mariusz Kubik, Wikimedia Commons, CC BY
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus