Ryszard Matuszewski | Zapiski ze współczesności | 2/5
W kolejnym odcinku Ryszard Matuszewski mówi o swoich
zainteresowaniach literackich. Już jako kilkunastoletni chłopak wraz z Janem
Kottem, późniejszym profesorem literatury, oraz Jerzym Lenczowskim, pisał
powieść Tajemnica starej fotografii. Ważną rolę w rozwoju zainteresowań
poetyckich odegrał Skamander – chłopcy zaczęli pisać wiersze i w nawiązaniu do
swoich „idoli” ogłosili się grupą Salamander. Podczas studiów prawniczych z
inicjatywy Kotta założyli Klub Artystyczny „S” i wydali tomik poezji. Kott do
klubu ściągnął wielu interesujących ludzi, na czele z Tadeuszem Peiperem,
najstarszym z poetów awangardowych, oraz Julianem Przybosiem, który na
spotkania przyjeżdżał specjalnie z Cieszyna. Działo się to w latach 30.
Matuszewski wspomina również pismo „Kuźnia Młodych” jako ważny etap, na którym zawiązał się wiele cennych znajomości
i przyjaźni, m.in. z Janem Twardowskim.
Ryszard Matuszewski (ur. 1914 w Warszawie, zm. 2010 tamże) był wybitnym historykiem literatury, krytykiem literackim, eseistą i tłumaczem. Debiutował w 1931 roku wierszami i artykułami na łamach międzyszkolnego pisma „Kuźnia Młodych”. W 1939 roku brał udział w kampanii wrześniowej, a podczas okupacji niemieckiej działał w podziemnych strukturach PPS. Po wojnie pracował jako wydawca i redaktor w pismach literackich oraz kierował pracownią literatury współczesnej w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Był autorem uznanych podręczników, opracowań i antologii literackich. Wśród ważniejszych jego publikacji są m.in. Doświadczenia i mity. Literatura polska lat 1918–1939, Z bliska. Literatura polska 1939–1991, Alfabet. Wybór z pamięci 90-latka, Moje spotkania z Czesławem Miłoszem, Wisławy Szymborskiej dary przyjaźni i dowcipu. Odznaczony Medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość poznania i zaprzyjaźnienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Nagranie zostało zarejestrowane w kwietniu 2004 roku.
Fot.: Ryszard Matuszewski, fot. Mariusz Kubik, Wikimedia Commons, CC BY
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus