Zawód aktor - rozmowa z aktorem o jego pracy
Wywiad z młodym wówczas (1978 rok), lecz już popularnym i docenianym aktorem, Wiesławem Komasą. Członek zespołu Teatru Nowego w Poznaniu próbuje zrekonstruować powody, dla których został aktorem, zdradza, że od dzieciństwa czuł organiczną wręcz potrzebę przedstawiania kogoś, inscenizowania życia na swój własny użytek. Zastanawia się, na czym polega, wobec braku wyraźnych kryteriów oceny, bycie dobrym aktorem. Opowiada o swoich nowych doświadczeniach z prowadzeniem koła teatralnego, o kształtowaniu osobowości młodych osób poprzez wspólną pracę, o konieczności zdobycia warsztatu, lecz także o wartości, jaką ma świeżość, otwarcie, umiejętność nieustannego dziwienia się i spontaniczność.
Wiesław Komasa (ur. 15 stycznia 1949 roku w Wiśniczu niedaleko Kielc) – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny. Od 1988 roku wykłada w warszawskiej PWST. Był aktorem teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatru Nowego w Poznaniu, warszawskiego Teatru Polskiego i innych; wystąpił w wielu spektaklach Teatru Telewizji. Jest ojcem reżysera filmowego Jana Komasy.
Rozgłośnia Harcerska to najstarsza polska niepubliczna stacja radiowa, a zarazem jedyna radiostacja w bloku państw socjalistycznych działająca poza państwowymi strukturami radiowo-telewizyjnymi. Powstała 17 marca 1957 roku, a pierwszy program wyemitowano 24 kwietnia 1957 roku. Nadawała z głównej siedziby ZHP, która mieści się do dziś przy ul. Konopnickiej w Warszawie. Do 1960 roku funkcjonowała jako Radiostacja Harcerska, pod nazwą Rozgłośnia Harcerska – w latach 1960-95. W połowie lat 90. przekształcono ją w RH Kontakt, a następnie – w działającą na zasadach komercyjnych Radiostację, która nie emitowała już treści harcerskich. Rozgłośnia Harcerska prezentowała muzykę, której nie nadawały żadne inne stacje radiowe, a nadawana na jej falach Lista przebojów Rozgłośni Harcerskiej autorstwa Jacka Bromskiego, która zadebiutowała na antenie stacji w 1965 roku, odegrała znaczącą rolę w historii polskiej muzyki rockowej. Stacja była również miejscem debiutu wielu osobowości radiowych, m.in. Piotra Kaczkowskiego, Wojciecha Manna i Tadeusza Sznuka.Niniejsze nagranie znalazło się w wyborze audycji Rozgłośni Harcerskiej z lat 1968-1992, które zostały zdigitalizowane w 2011 roku w ramach projektu Digitalizacja archiwalnych nagrań Rozgłośni Harcerskiej, dofinansowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny ze środków Programu Dziedzictwo cyfrowe.
ilustracja: Wiesław Komasa, fot. Sławek Skonieczny, Wikimedia Commons, CC BY-SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus