Prakseologia | Rozmowy o Nauce
W cyklu Rozmowy o nauce usłyszymy tym razem wywiad Barbary Fafino z docentem Zakładu Prakseologii PAN dr Jarosławem Rudniańskim. Gość przedstawia historię prakseologii jako dyscypliny naukowej. „Prakseologia zajmuje się dobrą robotą, czyli sprawnością w godziwym celu” – tłumaczy, odwołując się do hasła „dobrej roboty”, ukutego przez profesora Tadeusza Kotarbińskiego, jednego ze współtwórców koncepcji prakseologii. Mówi, w jaki sposób bada się skuteczność tych czy innych metod działania, przy czym za jedną z najlepszych metod uważa namysł. Przedstawia też cały szereg praktycznych porad dotyczących efektywnych metod nauki. Pierwsza podana przez niego reguła polega na tym, by nie trzymać się sztywno żadnych zasad, lecz dopasowywać je do własnej osobowości...
Rozgłośnia Harcerska to najstarsza polska niepubliczna stacja radiowa, a zarazem jedyna radiostacja w bloku państw socjalistycznych działająca poza państwowymi strukturami radiowo-telewizyjnymi. Powstała 17 marca 1957 roku, a pierwszy program wyemitowano 24 kwietnia 1957 roku. Nadawała z głównej siedziby ZHP, która mieści się do dziś przy ul. Konopnickiej w Warszawie. Do 1960 roku funkcjonowała jako Radiostacja Harcerska, pod nazwą Rozgłośnia Harcerska – w latach 1960-95. W połowie lat 90. przekształcono ją w RH Kontakt, a następnie – w działającą na zasadach komercyjnych Radiostację, która nie emitowała już treści harcerskich. Rozgłośnia Harcerska prezentowała muzykę, której nie nadawały żadne inne stacje radiowe, a nadawana na jej falach Lista przebojów Rozgłośni Harcerskiej autorstwa Jacka Bromskiego, która zadebiutowała na antenie stacji w 1965 roku, odegrała znaczącą rolę w historii polskiej muzyki rockowej. Stacja była również miejscem debiutu wielu osobowości radiowych, m.in. Piotra Kaczkowskiego, Wojciecha Manna i Tadeusza Sznuka.
Niniejsze nagranie znalazło się w wyborze audycji Rozgłośni Harcerskiej z lat 1968-1992, które zostały zdigitalizowane w 2011 roku w ramach projektu Digitalizacja archiwalnych nagrań Rozgłośni Harcerskiej, dofinansowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny ze środków Programu Dziedzictwo cyfrowe.
ilustracja: fot. Kevin Raybon, Flickr, CC BY-NC-SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus